Oops! It appears that you have disabled your Javascript. In order for you to see this page as it is meant to appear, we ask that you please re-enable your Javascript!
Çanakkale’de 8 Ayda 70 Hektar Ormanlık Alan Kül Oldu

Çanakkale’de 8 Ayda 70 Hektar Ormanlık Alan Kül Oldu

Orman yangınları konusunda en hassas bölgelerin başında yer alan Çanakkale’de 8 aylık dönem içinde 21 orman yangınında 70 hektarlık alanın kül olduğu öğrenildi.

Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri orman yangınları ile mücadele konusunda çok hassas olduklarını belirterek, ?Yıl boyunca devam eden bu hassasiyetimiz özellikle Mayıs ayından itibaren hava sıcaklıklarının artmasıyla daha da arttırıldı. İl genelinde 600 yangın işçimiz 24 saat görev başında bekliyor. Havadan da müdahalede 2 helikopter 1 keşif ve 4 söndürme uçağı hazır vaziyette bekliyor. 2009 yılının 8 aylık döneminde çıkan 21 orman yangınına havadan ve karadan anında müdahale edilmesi sebebiyle yanan alan miktarı 70 hektar gibi az bir miktarda kaldı. Orman yangınlarında ilk müdahale çok önemli. Bu sebeple vatandaşlarımızın rüzgarlı günlerde ormanlık alanda ateş yakmamasını ve gördükleri en küçük dumanı dahi anında ücretsiz olan 177 numaralı orman yangın ihbar telefonuna bildirilmelerini istiyoruz? dedi.

Orman Bölge Müdürlüğü yetkilileri bu yılki yangınlarda havadan yapılan müdahalelerde ilk kez sıvı konsantre yangın geciktiricisi olan Reterdant?ın kullanıldığını de belirterek, ?Özellikle genişleme ihtimali bulunan tehlikeli yangınlarda kullandığımız bu malzemeden olumlu sonuçlar aldık? şeklinde konuştu.

İHA

Filtreler:

Yorumlar

Henüz yorum yok...

Sizin yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir