Çanakkale’de 8 Bin 223 Öğrenci Ders Başı Yaptı

Çanakkale’de 8 Bin 223 Öğrenci Ders Başı Yaptı
14 Eylül 2009

Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de okul öncesi ve ilköğretim 1. sınıf öğrencileri 2009/2010 eğitim ve öğretim yılına başladı.

İl genelinde 3 bin 918’i okul öncesi, 4 bin 305’i de ilköğretim 1. sınıf olmak üzere toplam 8 bin 223 öğrenci sabah erken saatlerden itibaren okullara akın etti. Okullarında çikolata ve şeker ikramı ile karşılanan öğrencilerin bazıları ise annelerinden ayrılmakta güçlük çekti. Zaman zaman gözyaşlarına hakim olamayan öğrenciler bahçede bir süre oyun oynayarak okula alışmaya çalıştı. Okullarda gerçekleştirilen törenin ardından tek tek sınıflara ayrılan öğrenciler sıralarında ücretsiz olarak dağıtılan ders kitaplarını inceledi.

Okullarda gerçekleştirilen törenin ardından ise Cumhuriyet meydanında İlköğretim Haftası kutlama program etkinleri yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan tören Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı’nın Atatürk anıtına çelenk koymasıyla sona erdi. Törene Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı’nın yanı sıra Belediye Başkan Vekili Muharrem Erkek ve Emniyet Müdürü Ali Ekber Bektaş da katıldı. Törenin ardından ise katılımcılar Merkez İlköğretim Okulu’nda gerçekleştirilen törene katıldı. Törende bir konuşma yapan Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, il genelinde toplam 8 bin 223 öğrencinin bugün 2009/2010 eğitim öğretim yılına başladığını belirterek, “3 bin 918 okul öncesi ve 4 bin 305 de ilköğretim 1. sınıf olmak üzere toplam 8 bin 223 öğrencimiz 185 ilk ve ortaöğretim ile 210 anaokulunda eğitim öğretime başladılar. Bu yıl okullarımızda 4 bin 137 öğretmen, 680 idareci görev yapacak. İlköğretim ve ortaöğretimde ise okullarımız 24 Eylül Perşembe günü başlayacak. İl genelinde toplam öğrenci sayımız ise bu yıl 65 bin olacak” dedi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir