Çanakkale’de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü…

08 Mart 2012

Türkiye genelinde olduğu gibi Çanakkale’de de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü çeşitli etkinliklerle kutlandı.

ÇANAKKALE’DE KADINLAR GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİ
Çanakkale’de Kadın El Emeğini Değerlendirme ve Kadın Danışma Merkezi (ELDER) tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen “Kına Gecesi” etkinliğinde kadınlar gönüllerince eğlendi.

Aşkın Art Hotel’de gerçekleştirilen ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ersin Fırat, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve eşi Hale Gökhan ile kadınların katıldığı eğlencenin açılış konuşmasını yapan ELDER Kadın Danışma Merkezi Başkanı Serap Yaşar, her yıl geleneksel hale getirdikleri “Kına Gecesi” etkinliğinin bu yıl 10.’sunu düzenlediklerini belirterek, “Toplumsal cinsiyet ayrımı ve eşitsizlikleri dönüştürmek amacıyla 10 yıldır düzenlediğimiz geleneksel etkinliğimizde tiyatro gösterileri, defile, şiir dinletisi, müzik ve geleneksel kına ritüeli eşliğinde eğlenceler yapıyoruz” dedi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Ersin Fırat da yaptığı konuşmada Dünya Kadınlar Günü’nün sadece 8 Mart’ta kutlanmaması gerektiğini ifade ederek, “Kadınlarımızın sadece tek bir günde hatırlanması bence çok yanlış. Hergün kadınlar günü olmalı. Onlar başımızın tacı” dedi. Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da yaptığı konuşmada kadınlara yapılan şiddet olaylarına değinerek, “Bu ülkede en büyük ayıp kadınlara şiddet uygulanarak, onlar dışlanarak yapılıyor. Ülke genelinde olan bu tür olaylar Çanakkale ise bu boyutta değil. Bütün kadınlarımızın bu gününü kutluyorum” dedi. Yapılan konuşmaların ardından kadınların hazırladığı çeşitli oyunlar, defileler ve kına gecesi etkinliği düzenlendi. Kadınlar gece boyunca müzik eşliğinde eğlenerek bu anın tadını çıkardı.

CHP VE AK PARTİ ÇAN KADIN KOLLARINDAN ORTAK DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASI
AK Parti ve CHP Çan İlçe Kadın Kolları üyeleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü birlikte kutladı.

AK Parti Çan İlçe Kadın Kolları Başkanı Aynur Deniz önderliğindeki heyet ile CHP Çan İlçe Kadın Kolları Başkanı Reyhan Akgün ve yönetim kurulu üyeleri ilk önce Atatürk Şehir Meydanı’nda buluştu. Buluşmanın ardından birlikte meydandaki Atatürk Anıtı’na çelenk koyan kadınlar, birlikte fotoğraf çektirdi. AK Parti ve CHP Çan İlçe Kadın Kolları üyeleri, kadınların her platformda yer alması ve söz sahibi olması için çalışılması gerektiğini belirterek, “Amacımız Türk kadınının hangi görüşte olursa olsun birlik beraberlik içerisinde olabileceğini göstermekti. Bugünkü buluşma Türk kadınının ne kadar medeni ve hoşgörülü olduğunu, kadın dayanışmasına verdiği önemin bir göstergesidir” dedi.

YOL-İŞ SENDİKASI’NDAN BAYAN PERSONELE KADINLAR GÜNÜ KUTLAMASI
Yol-İş Sendikası tarafından Çanakkale İl Özel İdaresi bayan personeline Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kutlama ziyaretinde bulunuldu.

Yol-İş Sendikası Bursa 2 Nolu Çanakkale İl Özel İdaresi İşyeri Baştemsilciliği tarafından bayan çalışanlara yönelik Dünya Kadınlar Günü kutlama ziyareti düzenlendi. İşyeri Baş Temsilcisi Ferit Oğuz ve Yol-İş Sendikası Bursa 2 Nolu Şube Mali Sekreteri Durmuş Şen, bayan personelleri başta olmak üzere tüm kadınların Dünya Kadınlar Günü’nü kutladıklarını söyledi.

“KADINLARDA RUH SAĞLIĞI” ADLI KONFERANS GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Ayvacık Belediye Başkanlığı tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen ” Kadınlarda Ruh Sağlığı” adlı konferans gerçekleştirildi. Ayvacık’lı kadınların ilgi gösterdiği konferansta katılımcılara karanfil dağıtıldı.

Belediye Başkanlığı’nın organizasyonunda bir araya gelen kadınlara Ayvacık Devlet Hastanesi Hekimlerinden Dr. Senem Tekeoğlu ve Dr. Bircan Gören tarafından bir konferans verildi. Ruh sağlığı konusunda bilgiler veren Dr. Senem Tekeoğlu “Günümüzde gelişen teknolojiyle bir takım belirtileri önceden fark edebilme yetisine sahibiz. Ruh Sağlığı konusu ise kişilerle birebir sohbet etmeyi, hastayı tanıma ile ancak ölçülebilir. Evde eşlerinizin ve çocuklarınızın işten yada okuldan geldiklerinde ruhsal durumlarını anlayabilirseniz emin olunuz ki daha iyi iletişim kurabileceksiniz” dedi. Dr. Bircan Gören ise, “Ruh sağlığı önemli bir konudur. Ancak ruh sağlığımızın kaybolmasında etken olan şeylere destek bir takım sorunlar olabilir. Bunlardan birisi de ağız ve düş sağlığımızdır. Karşımızdaki kişilerle sağlıklı iletişim kurma yolunu arıyorsak, diş sağlığımız çok önemlidir. Çocuklarımıza da bu konuda bir takım uyarılarda bulunarak, yapışkan ağızdan uzun süre gitmeyen yiyeceklere izin verirsek diş sağlığından söz etmek ileride onlar için mümkün olmayacaktır.” dedi.

“Her başarılı erkeğin yanında, başarılı bir kadın vardır”
Konferans öncesinde ise Ayvacık Belediye Başkanı Mehmet Ünal Şahin’in yoğun programı nedeniyle şehir dışında olması dolayısıyla gönderdiği mesajında kadınlara şöyle seslendi, “Yoğun iş programım nedeniyle katılamadığım etkinliğimizde bizleri yalnız bırakmadığınız için şükranlarımı sunarım. Tüm dünyada kadınlara özel bir gün olarak ilan edilen 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle tüm kadınlarımızın gününü kutlar saygılar, sevgiler sunarım”. Burada bir konuşma yapan Ayvacık Belediye Başkan Vekili ve Belediye Meclis Üyesi Münevver Erdem Yaşar ise, ” Ayvacık aslında kadınlar açısından özel bir yer. Kurucusu Ümmühan Hatun yani bir kadın olan ilçemiz. Burada yaşayan bayanlarımız diğer bölgelerin bir çoğundan yüzyıllar önce söz sahibi olmuşlardır. Günümüzde ‘Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır’ düşüncesi değil de ‘Her başarılı erkeğin yanında başarılı bir kadın vardır’ felsefesi taşınmalıdır” dedi. Konferansın ardından Ayvacık Devlet Hastanesi doktorlarına Belediye Başkan Vekili Münevver Erdem Yaşar ve Ziyneti Şahin tarafından çiçekler ve teşekkür belgeleri takdim edilirken, doktorlara sorular yönelten kadınların memnun oldukları gözlerden kaçmadı.

ZÜBEYDE HANIM’A KARANFİLLİ ANMA
Çanakkale’de kadınlar, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlamaları kapsamında Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın büstüne kırmızı karanfiller bırakarak bir anma gerçekleştirdi.

ÇOMÜ’DE ÖĞRENCİLERDEN 8 MART EYLEMİ
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Üniversiteli Kadın Kolektifi üyesi öğrenciler 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Terzioğlu Kampüsünde kısa bir tiyatro gösterisinin ardından basın açıklaması yaptı.

Terzioğlu Kampüsü ÖSEM önünde gerçekleştirilen basın açıklaması öncesi kadına şiddeti, sömürüyü ele alan kısa bir gösteri sunan öğrenciler ardından basın açıklaması yaptı. Açıklamada son 10 yılda kadın cinayetlerinin yüzde bin 400 oranında arttığını belirten öğrenciler susmayacaklarını ifade ederek; “Kadın cinayetlerine, tacize, tecavüzlere, paralı eğitime karşı isyanımızı büyütüyoruz. Kadınlar bulundukları her yerde, evde, üniversitede, sokakta, çalışma hayatında tam anlamıyla eşit ve özgür olana dek mücadelemize devam edeceğiz” dedi.

Sloganlar atan öğrenciler basın açıklamasının ardından sessiz olarak dağıldılar.

ÇAN SERAMİK MUSİKİ DERNEĞİ İLE BELEDİYEDEN KADINLAR GÜNÜ ETKİNLİĞİ
Etkinlikler kapsamında Çan Seramik Musiki Derneği, Dünya Kadınlar Günü için konser verirken, Çan Belediyesi de kadınlar için eğlence düzenledi. Dünya Kadınlar Günü’nde ilçedeki kadınlar ve aileleriyle birlikte olup fark oluşturmak amacıyla Kaleseramik Fabrikaları Konferans Salonu’nda muhteşem bir konser veren Çan Seramik Musiki Derneği korist ve solistleri, birbirinden güzel Türk Halk ve Türk Sanat Müziği eserlerini seslendirdi. Kaleseramik Sosyal Kulüplerinin sponsorluğunda gerçekleştirilen konsere, Çan Kaymakamı Hasan Gözen ve eşi Şükran Gözen, Çan Belediye Başkanı Abdurrahman Kuzu’nun yanı sıra Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay da telekonferansla ile katıldı. Konsere katılan kadınların, Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan Kale Grubu Başkanı Zeynep Bodur Okyay, Kale Grubu olarak kadınların toplandaki yerinin daha iyi benimsenmesi için kuruldukları 1957 yılından beri hep bir çaba içerisinde olduklarını söyledi. Okyay, “Nitekim bugün sahip olduğumuz istikrarlı çalışma gücümüzün yaklaşık yüzde 25’lik kısmını kadın çalışanlarımız oluşturuyor. Her yıl giderek artan kadın çalışanlarımızın sayısının bu yıl 2 bin 270’e ulaşmasından da büyük gurur duyuyoruz. Grubumuz, kadınların istihdam edilmesini desteklenmesinin yanı sıra her yıl başarılı olan 100 kızımıza eğitim bursu veriyoruz. Kadınlarımızın kendi ayakları üzerinde durabilmesine katkı sağlamaya çalışıyoruz. Kadın bir yönetici olarak şirketimizi en iyi şekilde temsil etmeye çalışırken, benimle kol kola yürüdükleri için başarılarımızın daim olmasını diliyor ve onlara gönülden şükranlarımı sunuyorum. Çanakkale Savaşı’nın da kazanılmasında büyük faydaları olan Türk kadınlarını da buradan hatırlayarak huzurlarınızdan saygı ile ayrılmak istiyorum. Eşlerini, evlatlarını askere uğurlamış cesur Türk kadını Çanakkale Savaşı’nda sessizce olağanüstü bir çaba harcamıştır. Bir yandan hayatta kalma mücadelesini veren, bir yandan hasta askerlerin bakımını yapan, bir yandan cepheye mermi taşıyan bu savaşta kahramanca rol alan kadınlarımız sahip olduğumuz her şeyi onlara borçlu olduğumuz isimli kahramanlarımız nur içinde yatsınlar. Bu anlamlı gecede kadın şiddetinin ve son zamanlarda basında sıkça gördüğümüz cinayetlerin ve kadın istismarının bir daha yaşanmamasını temenni ediyorum. Bunun da ancak eğitimli insanlarla olacağını düşünüyorum. Dolayısıyla kızlarımızın okula gitmesini, onların erken yaşta okula başlamasının da ne kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum” şeklinde konuştu.

Çan’da öte yandan Çan Belediyesi tarafından Kardelen Düğün Salonu’nda Dünya Kadınlar Günü için gece düzenlendi.

ÇOMÜ’DE “TOPLUMSAL CİNSİYET VE KADIN EĞİTİMİ” İSİMLİ KONFERANS
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Kadın Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü sebebiyle “Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Eğitimi” isimli konferans düzenlendi.

Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen ve Prof. Dr. İpek Gürkaynak’ın konuşmacı olarak katıldığı konferansa ÇOMÜ Gençlik Danışma Birimi gönüllüleri ve akran danışmanları da ile vatandaşlar katıldı. Konferansın özellikle birim öğrencilerinin önümüzdeki dönem yapacağı projeler öncesi etkili bir görüş ve bilgi paylaşımına olanak sağladığı açıklandı.

İHA & Ç!

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir