Çanakkale’de Ahilik Haftası Kutlamaları

17 Eylül 2012

Bu yıl onyedincisi düzenlenen Ahilik Haftası açılış töreni ile start aldı.

17-22 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen Ahilik Haftası düzenlenen açılış töreni ile start aldı. Belediye önünden Cevatpaşa İlkokulu mehteran bölüğü eşliğinde gerçekleştirilen kortej ile Cumhuriyet Meydanına yürüyen heyet burada kalabalık esnaf tarafından karşılandı. Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Vurucu ve diğer sivil toplum örgütlerinin çelenklerinin sunumunun ardından Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Törende bir konuşma yapan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Vurucu ahiliğin önemine değinerek son günlerde gerçekleştirilen terör olaylarına tepki gösterdi. Vurucu; “Esnafın sesine kulak verilsin. Esnaf ve sanatkarın istatistikleri ortadadır. Milletin oylarıyla seçilenler bu ülke için hizmet edeceğiz diyenler, bizim vergilerimizle maaşlarını alanlar, milletin amiri, vekili değil, hizmetkarı olsun. Gücü elinde bulunduran değil, kardeşlik her zaman güçlü olsun. Terör belası bitsin. Yeter artık analar ağlamasın, kadın, erkek yüzlerimizin ve gözlerimizin rengi ne olursa olsun gözyaşlarımızdan akan yaş rengi aynıdır. Gözyaşları akmasın. Türk milleti kardeştir. Hepimiz kardeşiz. Ahilikte kardeşliktir. Bu memleketin hasreti de kardeşliktir. Bunları hiç unutmayalım. Başka ülke yok bu ülke hepimizin” dedi. Vurucu konuşmasını aniden bastıran sağanak yağışa rağmen tamamlarken Vali Güngör Azim Tuna’da törende yaptığı konuşmada ahiliğin 10. Yüzyılda Anadolu’da başlayarak 11 ve 12. Yüzyıllarda gelişmiş, 13. Yüzyılda da ülke genelinde yaygın bir hale geldiğini söyledi. Konuşmaların ardından yılın ahilerine çeşitli hediyeler takdim edildi. Düzenlenen tören halk oyunları gösterisi ve ahilik ikramı ile sona erdi.

Düzenlenen törene Vali Güngör Azim Tuna, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Ak Parti Milletvekili İsmail Kaşdemir, Cumhuriyet Halk Partisi Milletvekili Serdar Soydan, Defterdar Sacide Şakar, siyasi partilerin temsilcileri ve daire müdürleri katıldı.

AHİLİK HAFTASINDA ZİYARET TURU
Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü’nün işbirliği ile kutlanmakta olan 17. Ahilik Haftası, Oda ve birlik temsilcilerinden oluşan heyetin Vali Güngör Azim Tuna ve Belediye Başkanı Ülgür Gökhan?ın ziyaret etmesiyle başladı. Ziyaretlerde ÇTSO’yu temsilen Meclis Başkan Yardımcısı Remzi Gula, Yönetim Kurulu Üyesi Mert Milon ve Genel Sekreter Vekili Sema Sandal yer aldılar.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir