Çanakkale’de Aktif Kanser Kayıt Merkezi Kuruldu

Çanakkale’de Aktif Kanser Kayıt Merkezi Kuruldu
06 Aralık 2013

Çanakkale’de Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde pasif kanser kayıtçılığından aktif kanser kayıtçılığına geçilerek kanserin önlenmesi ve sağlıklı veri toplaması için Aktif Kanser Kayıt Merkezi kuruldu.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığınca, 2013 yılı itibariyle 81 şehirde Aktif Kanser Kayıt Merkezlerinin kurulumunun planlanması kapsamında Çanakkale’de de Halk Sağlığı Müdürlüğü bünyesinde pasif kanser kayıtçılığından aktif kanser kayıtçılığına geçilerek kanserin önlenmesi ve sağlıklı veri toplaması için Aktif Kanser Kayıt Merkezi kuruldu.

Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şube Müdürlüğü koordinatörlüğünde aktif kanser kayıtçılığı yapacak sağlık personelleri görevlendirilerek bu personellere 3 Aralık 2013 tarihinde aktif kanser kayıtçılığı konusunda hizmet içi eğitim verildiği bildirildi. Eğitimde; kaliteli, güvenilir ve özellikli veri toplama yöntem ve teknikleri, veride gizlilik anlatılarak aktif kanser kayıt elemanlarının karşılaşılabileceği sorunlar ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü belirtildi.

Kanser veri tabanının oluşturulması ile Türkiye’de kanser kontrol programını planlamak, uygulamak ve daha etkin, uygun, gerçekçi politikalar ile halka kaliteli hizmet sunumu sağlanabilmesi hedefleniyor.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir