Çanakkale’de “Alışveriş Günleri” Başladı

04 Mayıs 2012

Çanakkale’de ticari hayatı hareketlendirmek, mevsimsel ve ekonomik durgunluğa canlılık kazandırmak, tüketicinin ucuz, bol ve kaliteli ürünle buluşmasını sağlamak amacıyla düzenlenen “Alışveriş Günleri” başladı.

Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) ile Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nce ortaklaşa düzenlenen “Alışveriş Günleri” kortej yürüyüşüyle başladı. ÇTSO binası önünden başlayan yürüyüşe Çanakkale Vali Yardımcıları Cemal Yıldızer ve Hüseyin Kulözü, AK Parti Çanakkale Milletvekili İsmail Kaşdemir, CHP Çanakkale Milletvekili Serdar Soydan, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ÇTSO Başkanı Bülend Engin, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birlik Başkanı Mustafa Vurucu, esnaf odaları temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Özlem Kayalı İlköğretim Okulu Mehteran Bölüğü’nün marşları eşliğinde başlayan kortej yürüyüşü, Kayserili Ahmetpaşa Caddesi ve Demircioğlu Caddesini takip ederek Çarşı Caddesi’nde son buldu. ÇTSO Başkanı Bülend Engin, yaptığı konuşmada, Çanakkale’ye hizmet için çalıştıklarını söyledi. Engin, “İstiyoruz ki esnafın yüzü gülsün. Üyelerimizin yüzü gülsün. Çanakkale’nin yüzü gülsün. İstiyoruz ki, Çanakkale’nin ekonomisi gelişsin, ticareti gelişsin, eğitimi gelişsin, turizmi gelişsin. Bunun için Oda yönetimi olarak yüreğimizi taşın altına koyduk. İş merkezimizi yaptık. Çanakkale gençliğine armağan ettik. Kongre merkezimiz bütün Çanakkale’ye hizmet edecek. Yat limanı ve çarşı caddesi programı için çalışıyoruz. Gündemde olan kruvaziyer iskele projesi Çanakkale esnafına yılda 100 milyon lira kazandıracak bir proje. Bu kente 365 gün binlerce turist getirecek bir proje. Sokaklarımız, dükkanlarımız turistle, alışverişle dolacak proje” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise, Çarşı esnafının yaşatılması gerektiğine değinerek yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Lütfen Çarşımıza sahip çıkalım. Çarşımız, bizim buluştuğumuz, birbirimiz ile rastlaştığımız, birbirimiz hakkında haber aldığımız, dükkanlarda olumlu olumsuz tüm olayları birbirimize aktarıp, bunların çözümü için çaba gösterdiğimiz yerler. Çarşıyı sadece bir mekan olarak görmemek gerekir. Alışveriş Günleri gündeme geldiğinde destekleyeceğimizi söyledik. Alışveriş Günleri sembolik bir olaydır. Amaç, dikkat çekmek ve insanlara çarşısına sahip çıkma bilinci kazandırmak” dedi.

Konuşmaların ardından Alışveriş Günleri kapsamında ilk alışverişi Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan yaptı. Başkan Gökhan 1.5 yaşındaki torunu Nil’e hediye etmek için bir oyuncakçı dükkanından 55 TL ödeyerek oyuncak akıllı araba aldı. Etkinlikler kapsamında esnaf ve vatandaşlara pilav ikram edilirken, Mehteran Bölüğü de marşlar seslendirdi. Çanakkale’deki ticari hayatını hareketlendirmek, mevsimsel ve ekonomik durgunluğa canlılık kazandırmak, tüketicinin ucuz, bol ve kaliteli ürünle buluşmasını sağlamak amacıyla düzenlenen Alışveriş Günleri, 13 Mayıs tarihine kadar Çarşı Caddesi’nde düzenlenecek etkinliklerle sürecek. Yapılacak etkinlikler arasında müzik dinletileri, değişik konularda sergiler, halk oyunları gösterileri ve kitap dağıtımı da yer alıyor.

Ayrıca, etkinlik süresince Yalı Caddesi girişinde, Ziraat Bankası Merkez Şube önünde ve Aynalı Çarşı önünde palyaço gösterileri ile çocuklara balon, kumbara dağıtımı yapılacak. Yapılacak etkinlikler arasında 9 Mayıs Çarşamba Günü Emrullah Katırcıoğlu Fasıl Grubu’nun konseri dikkat çekerken, diğer etkinlikler arasında Çanakkale-İstanbul Müzik Grubu’nun konseri, Akol Akademi’den müzik ve dans gösterisi, Çanakkale Koleji ve 18 Mart İlköğretim Okulu’nun enstrüman gruplarının dinletisi ve İsmail Kaymak Koleji Çiftetelli Grubu’nun gösterisi yer alıyor. Alışveriş Günleri boyunca işyerleri yüzde 10 oranında indirim uygulayacak. Akşam saat 22.00’ye kadar ve Pazar günleri tam gün açık kalarak Çanakkalelilere alışveriş imkanı sağlayacak.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir