Çanakkale’de Alışveriş Günleri

18 Nisan 2012

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası (ÇTSO) ile belediye ve Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin işbirliği ile 4 Mayıs – 13 Mayıs 2012 tarihleri arasında ticari hayatı hareketlendirmek, mevsimsel ve ekonomik durgunluğa canlılık kazandırmak, tüketicinin ucuz, bol ve kaliteli ürünle buluşmasını sağlamak amacıyla “Alışveriş Günleri” adı altında etkinlik düzenlenecek.

ÇTSO yetkilileri yapılacak etkinliğin Çanakkale’ye ekonomik canlılık getireceğine inandıklarını belirterek; “Etkinliğe katılacak olan ÇTSO ve Esnaf Odaları üyesi işyerleri “Alışveriş Günleri” etkinliğine katıldıklarını ve yapacakları indirim oranını belirten bir afişi işyerinin kapısına asacak. Her işyeri için indirim tutarı daha önce tek tek işyerleri ile yapılan anket sonucunda belirlenmişti. “Alışveriş Günleri’ne” katılacak işyerleri daha çok Çarşı Caddesi, Demircioğlu Caddesi, Yalı Caddesi’nden Çarşı’ya kadar olan bölge ve Değirmenlik Sokak’ta yoğunlaşıyor. 4 – 13 Mayıs tarihleri arasında otomotiv firmaları da Çarşı Caddesi’nde kuracakları standlarda Çanakkalelilere modellerini tanıtacak ve çeşitli etkinlikler yapacak. dedi.

ÇTSO’nun Toplantı Salonu’nda yapılan basın toplantısına, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, ÇTSO Yönetim Kurulu Başkanı Bülend Engin ve Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Vurucu katıldı.

Halkın yüksek oranlarda indirimle alışveriş yapabileceği Alışveriş Günleri’nin ticaret hayatını canlandırmayı hedeflediğini ifade eden ÇTSO Başkanı Bülend Engin, bu organizasyonu mevsimsel olarak daha az alışverişin yapıldığı Mayıs ayında özellikle düzenlediklerini ifade etti. Engin, “Çanakkale’ye hizmet için parmağımızı değil, kafamızı taşın altına soktuk. Sağ olsunlar, Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan ve Esnaf Odaları Başkanı Mustafa Vurucu kabul edip, bizimle işbirliği yaptılar” diye konuştu.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da Alışveriş Günleri’nin düzenlendiği Demircioğlu Caddesi, Çarşı Caddesi ve Değirmenlik Sokak’ın kent ekonomisinin kalbinin attığı alan olduğunu belirterek, “Buralarda altyapı çalışmaları tamamlandı ve üst yapı projesini de bitirdik. Ben de o Çarşı’dan çıkma bir insan olduğum için biliyorum; sadece projeler yetmiyor. Esnaf arkadaşlara etkinlikler yapmak gerektiğini söylüyordum” diye konuştu.

Tüketicileri bu bölgeye yönlendirmek ve ilgi odağı haline getirmek için güzel bir proje üretildiğini ifade eden Ülgür Gökhan, 4 Mayıs’ta başlayacak olan Alışveriş Günleri’nde iki hafta sonu olacağını ve son gününü Anneler Günü’ne denk geldiğini ifade etti. Gökhan, AVM’lere karşı kent çarşılarını önemsediğini ve daha da gelişmeleri gerektiğini vurgulayarak, “AVM’lerin çarşıları öldüreceği fikrine katılmıyorum. Çarşılar her zaman yaşam alanıdır, AVM’lere karşı her zaman avantajlıdır. Ama derlenip toparlanmaları, rekabet için projeler üretmeleri gerekir” dedi.

Çanakkale Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mustafa Vurucu da, esnaf ve sanatkarlar için indirim yapmanın ibadetten sayıldığını ve ekonomiye ve insan hayatına büyük katkı sağladığını vurgulayarak, bu tür alışveriş günlerinin Ahilik döneminde de var olduğunu ve devam getmesi gerektiğini belirtti.

Alışveriş Günleri’nin Projesinin Genel Koordinatörü Timur Ay ise, Alışveriş Günleri’nin 10 günlük bir etkinlik olduğunu belirterek, “Tutarsa sürdüreceğiz. Kış döneminde de düzenlemeyi planlıyoruz. Bu projede lansman ve tanıtım masraflarının tamamı komite tarafından karşılanacaktır. Katılan dükkanlar, Pazar günü de dahil olmak üzere saat 22.00’ye kadar açık kalacaklar” dedi.

ALIŞVERİŞ GÜNLERİ’NDE NELER OLACAK?

. Alışveriş Günleri 4-13 Mayıs tarihleri arasında. İki hafta sonu ve Anneler Gününü de kapsıyor.

Katılacak işyerleri daha çok Çarşı Caddesi, Demircioğlu Caddesi, Yalı Caddesi’nden Çarşı’ya kadar olan bölge ve Değirmenlik Sokak’ta yoğunlaşıyor.

. İşyerleri “Alışveriş Günleri” etkinliğine katıldıklarını ve yapacakları indirim oranını belirten bir afişi işyerinin kapısına asacaklar. İndirim oranları yüzde 10 ile 40 arasında değişiyor.

. Okullarının yılsonu etkinliklerinin bu tarihler arasında gerçekleştirilerek, Çarşı Caddesi, Değirmenlik Sokak ve Demircioğlu Caddesinde yapılmasına çalışılacak.

. ÇOMÜ Güzel Sanatlar Fakültesinin etkinliğe sinema, televizyon, geleneksel Türk sanatları, seramik gibi alanlarda destek vermesi sağlanacak.

. Otomotiv firmaları da Çarşı Caddesi’nde kuracakları standlarda Çanakkalelilere modellerini tanıtacak ve çeşitli etkinlikler yapacaklar.

. Çocuklara yönelik küçük hediyeler dağıtılacak.

ALIŞVERİŞ GÜNLERİ ETKİNLİK PROGRAMI

04 MAYIS 2012 CUMA

16.00 ÇTSO ÖNÜNDEN ÖZLEM KAYALI İLKÖĞRETİM OKULU MEHTER TAKIMI EŞLİĞİNDE KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ

16.30 ÇARŞI CADDESİ ZİRAAT BANKASI ÖNÜNDE AÇILIŞ KONUŞMALARI

PİLAV DAĞITIMI

18.00-20.00 ÇANAKKALE – İSTANBUL MÜZİK GRUBU’NUN KONSERİ (Çarşı Caddesi Ziraat Bankası Önünde)

05 MAYIS 2012 CUMARTESİ

18.00 HALK EĞİTİM MERKEZİ ?ÇANAKKALE YÖRESİ HALK OYUNLARI

(Çarşı Caddesi Ziraat Bankası Önünde)

GÖKKUŞAĞI KOLEJİ ?RESİM SERGİSİ ( Yalı Camii/Donanma Çay Bahçesi girişi / Çarşı Caddesi Ziraat Bankası Önünde)

06 MAYIS 2012 PAZAR

18.00 AKOL AKADEMİ-MÜZİK GÖSTERİSİ

(Çarşı Caddesi Ziraat Bankası Önünde)

07 MAYIS 2012 PAZARTESİ

18.00 ÇANAKKALE KOLEJİ SERAMİK VE ELİŞİ SERGİSİ ( Yalı Camii/Donanma Çay Bahçesi girişi / Çarşı Caddesi Ziraat Bankası Önünde)

ÇANAKKALE KOLEJİ ?ENSTRÜMAN GRUBU

(Çarşı Caddesi Ziraat Bankası Önünde)

08 MAYIS 2012 SALI

18.00 ÇANAKKALE KOLEJİ HALK OYUNLARI VE ANA SINIFI ORF DANSI (Çarşı Caddesi Ziraat Bankası Önünde)

09 MAYIS 2012 ÇARŞAMBA

18.00 AB GÜNÜ DOLAYISIYLA ÇTSO TARAFINDAN STAND KURULUMU, KİTAP DAĞITIMI (Çarşı Caddesi Ziraat Bankası Önünde)

18.00 ? 20.00 EMRULLAH KATIRCIOĞLU FASIL GRUBU (KANUN-KLARNET-KEMAN-RİTM-DARBUKA) (Çarşı Caddesi Ziraat Bankası Önünde)

10 MAYIS 2012 PERŞEMBE

18.00 18 MART İLKÖĞRETİM OKULU ENSTRUMAN GRUBU (Çarşı Caddesi Ziraat Bankası Önünde)

18 MART İLKÖĞRETİM OKULU RESİM SERGİSİ (Yalı Camii/Donanma Çay Bahçesi girişi / Çarşı Caddesi Ziraat Bankası Önünde)

11 MAYIS 2012 CUMA

18.00 GÜZEL SANATLAR LİSESİ RESİM SERGİSİ (Yalı Camii/Donanma Çay Bahçesi girişi / Çarşı Caddesi Ziraat Bankası Önünde)

12 MAYIS 2012 CUMARTESİ

18.00 İSMAİL KAYMAK KOLEJİ ÇİFTETELLİ GRUBU VE ÇEVRE ETKİNLİĞİ(Çarşı Caddesi Ziraat Bankası Önünde)

ÇOMÜ GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ RESİM SERGİSİ ( Yalı Camii/Donanma Çay Bahçesi girişi / Çarşı Caddesi Ziraat Bankası Önünde)

13 MAYIS 2012 PAZAR

16.00-18.00 KONSER (Çarşı Caddesi Ziraat Bankası Önünde)

18.00 AKOL AKADEMİ DANS TEMSİLİ

(Çarşı Caddesi Ziraat Bankası Önünde)

ANNELER GÜNÜ DOLAYISIYLA ÇTSO TARAFINDAN “AB VE TÜRKİYE KADINLAR İÇİN BİRLİKTE” İSİMLİ KİTAP DAĞITIMI

ETKİNLİK SÜRESİNCE YALI CADDESİ GİRİŞİNDE, ÇARŞI ZİRAAT BANKASI ÖNÜNDE VE AYNALI ÇARŞI ÖNÜNDE PALYAÇO GÖSTERİLERİ İLE ÇOCUKLARA BALON, KUMBARA DAĞITIMI YAPILACAK.

İHA & canakkaleninrehberi.com

Yorumlar...
  • rifatt
    05/05/2012 15:35

    Çanakkale de alış veriş yapacak yer mi , esnaf mı var kalkıp bir de şenlik diyorsunuz, sizinki olsa olsa akıllara şenlik

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir