Çanakkale’de Altın Arama ve İşletme Faaliyetleri Protesto Edildi

07 Mayıs 2012

Çanakkale çevresinde maden arama çalışmaları ve işletme hazırlıkları devam ederken, Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Çevre Platformu ve Kent Konseyi Çevre Meclisi üyeleri, içme sularına sahip çıkmak için 5 Mayıs 2012’de Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya geldi.

Çevrecilere Milletvekili Serdar Soydan, Belediye Başkan Vekili Muharrem Erkek ve CHP İl Başkanı Hamza Karagöz de destek verdi.

Kazdağları bölgesinde yürütülen altın arama ve işletme çalışmalarını protesto eden çevreciler, “Çanakkale Suyuna Sahip Çıkıyor”, “Atik Hisar Atık Hisar Olmasın” pankartları ve “Çekin Elinizi Kazdağından”, “Kazdağında Zafer Direnenlerin Olacak” ve “Siyanürcü Şirket Memleketi Terket” yazılı dövizlerle tepkilerini gösterdi. Çevreciler, 5177 sayılı Maden Yasasını ise talan yasası olarak nitelendirip, bu yasayı arkalarına alan şirketlerin ve madencilik lobilerinin kar hırslarının ülkenin çevresel felaketlere sürüklenmesine yol açtığını belirtti.

Çevre Platformu ve Kent Konseyi Çevre Meclisi adına bir basın açıklaması yapan Filiz Ceylan Tekin, Çanakkale merkezine bağlı Kirazlı Köyü ve havzasında yürütülen sondaj çalışmalarının daha şimdiden birçok köyün sularını kirlettiğini, yer altı su kaynaklarında hesap edilemez zararlara sebep olduğunu belirtti. Tekin, “Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajı su toplama havzası içinde, siyanürlü altın üretimi yapmaya yeltenmek, temiz su kaynaklarımızı zehirleyecek, toprakta uyuyan ağır metalleri ortaya çıkaracaktır. Bu durum yaratacağı etkiler nedeniyle düpedüz bir toplu cinayet söz konusudur” dedi.

6 Mayıs 2012’de ise Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Çevre Platformu ve Kent Konseyi Çevre Meclisi işbirliğinde bu yıl ikincisi düzenlenen Atikhisar Barajı bölgesinde yer alan Kayadere Köyü Mesire alanında gerçekleştirilen Atikhisar Kır Şenliği’ne Belediye Başkan Vekili Muharrem Erkek, Çanakkale Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Hicri Nalbant ve çok sayıda kentli katıldı.

Şenliğe katılanlar pazar gününü hem altın arama şirketlerinin faaliyetlerini protesto ederek müzikler eşliğinde eğlenerek geçirdi.

[Kaynak: canakkale.bel.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir