Çanakkale’de Arabalı Vapurlar Yenileniyor

11 Mart 2009

Çanakkale Boğazı?nda hizmet veren arabalı vapurların GESTAŞ A.Ş.?ye devredilmesinin ardından gemilerin modernizasyon çalışmaları da hız kazandı. Son olarak Almanya?dan ithal edilen 2 ana makine boğaz hattında sefer yapan ?Biga 1? isimli arabalı vapura monte edilmeye başlandı.

Yapılan çalışma ile ilgili açıklamalarda bulunan GESTAŞ A.Ş. yetkilileri, boğaz hatlarında sefer yapan 8 arabalı vapurun modernizasyonu ile ilgili çalışmaların bütün hızıyla sürdüğünü belirterek, ?Geçtiğimiz yıl içerisinde ?Bozcaada 1? isimli arabalı vapurunun makinelerini başkan sona yenilemiştik. Şimdi de ?Biga 1? isimli arabalı vapurunu bakıma aldık. 1982 yılında yapılarak hizmete giren eski adı ?Fırkatepe? olan ?Biga 1? isimli arabalı vapurumuzun 2 ana makinesini değiştirmeye başladık. Almanya?dan ithal ettiğimiz ?Deutz? marka iki ana makinemiz önceki gün geldi. Arabalı vapurumuza bu makinelerin montajına başlandı. Bu çalışmalar yaklaşık 15 gün sürecek. Daha önce hızı 8 mil olan arabalı vapur, yeni makinelerin devreye girmesiyle 10 mil hız yapabilecek. Böylece Çanakkale-Eceabat ve Gelibolu-Lapseki hattında daha kısa sürede yolculuk yapılabilecek. Zamanla diğer gemilerin makinelerinde de gerekli modernizasyonlar yapılacak. Amacımız vatandaşlarımıza en iyi ve kaliteli hizmeti verebilmek? dedi.

İHA

Yorumlar...
  • adil eşen
    11/03/2009 15:48

    Türkiye Denizcilik İşletmelerinin tamir ve bakım yapmadan İl Özel İdaresine aktardığı gemileri gelip bir görsünler.Bak tamir ve bakım nasıl yapılıyormuş,yıllarca bir çivi çakmadılar bu makinelere sadece bakım adı altında havuza aldılar ve sakal traşı (Midyeler kazıyıp) yapıp geri gönderdiler. Bunlar gelinlik kız olmaz ama adam gibi onarımdan sonra daha uzun yıllar çalışacaktır.

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir