Çanakkale’de At Arabaları Tarihe Karıştı

29 Ocak 2009

Çanakkale?de yıllardan buyana şehir içinde hizmet veren at arabaları İl Trafik Komisyonu kararı ile trafikten kaldırıldı.

At arabalarının hizmetlerinin sona ermesi sebebiyle belediye önünde gerçekleştirilen törende bir konuşma yapan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan yıllardan buyana il merkezinde hizmet veren emektarları unutmalarının mümkün olmadığını belirterek, ?Artık kentin gelişmesine paralel olarak trafiğin sıkışması ve çevresel sıkıntılardan dolayı at arabalarının artık daha çağdaş araçlarla değiştirilmesi zamanın geldiğini düşünerek böyle bir karar alındı. Bu konuda at arabası sahipleri ile birlikte toplantılar yaparak onları mağdur etmeden at arabası sistemini kaldırmayı kararlaştırdık. Yıllarca at arabaları konusunda kentte haklı olarak şikayetler vardı. Ancak o insanlarda bir ekmek parası peşindeler. Onlar uzun yıllar bu kentin nakliyesi ve ulaşımı için ciddi hizmetlerde bulundular. Eskiden araçlar yokken at arabaları ile ulaşım ve nakliyeyi bu kişiler sağladı. Gelişen teknolojik koşullarla bu araçların artık değiştirilme zamanı geldi. Bizlerde belediye olarak kendilerine her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu söyledik. Normal şartlarda 1 Şubat tarihinden itibaren at arabaları Çanakkale il merkezinde hizmetten kaldırılıyor. Ancak biz bunu birkaç gün önceye aldık ve bugünden itibaren at arabalarını seferden kaldırdık? dedi.

Başkan Ülgür Gökhan, il merkezinde 53 at arabasının hizmetten kaldırılması ile birlikte bu işi yapanlara bazı alternatif imkanlar sunduklarını da belirterek, ?Belediye olarak bu atlar ile arabaları satın aldık. Daha önceden belirlediğimiz ücretleri de kendilerine vereceğiz. Bu kişiler eğer isterlerse 800 kilogram yük taşıyabilen küçük kamyonetlerden satın alabilecekler. At arabalarının satın alınmasının ardından alacakları para yetmezse bu kişilere gerekli kredi konusunda kolaylık da sağlayacağız. Ehliyetleri de yoksa bu konuda gene kendilerine gerekli kurslara gitmeleri konusunda her türlü yardımı yapacağız. Belediye olarak teslim aldığımız bu at arabalarının bir kısmını belki il merkezinde değişik bölgelerde nostaljik olarak süsleyip sergileyebiliriz. Diğerlerini de bu işle ilgilenen başka yerlere satacağız? dedi.

?İL MERKEZİNDE 3-4 ADET FAYTONLA NOSTALJİYİ CANLANDIRMAK İSTİYORUZ?

Çanakkale?nin tarihi ve turistik açıdan önemli bir yerleşim birimi olduğunu da belirten Başkan Gökhan, ?At arabalarının kaldırılmasının ardından il merkezinde 3-4 adet faytonla turizme katkı sağlamak istiyoruz. Bu konuda bazı güzergahlar belirleyip bu bölgede bu faytonların sefer yapmasını düşünüyoruz. Bu konudaki çalışmalarımız sürüyor. Amacımız çağdaş ve modern Çanakkale?nin emin adımlarla yoluna devam etmesi? dedi.

AT ARABASI SAHİPLERİ DURUMDAN MEMNUN

Bu arada at arabalarını son kez Çanakkale sokaklarında konvoy halinde dolaştırarak tur atan at arabası sahiplenin çoğunluğu yeni uygulamadan memnun olduklarını belirterek, ?Bu konuda bazı tedirginliklerimiz var. Yeni alınacak kamyonetler 10 bin lira civarında. Bu paralı ödememiz zor. Belediye bu konuda bizlere yardımcı olarsa buna sevinirim. Bazı arkadaşlarımız ise engelli. Bu sebeple bunlar ehliyet alamaz. Bunlara da kendi bulundukları yerde bu paraları ile bir iş kurabilirler? dedi.

Daha sonra at arabası sahipleri atları ile şehir merkezinde son kez konvoy halinde tur attıktan sonra kurban kesim yerinde arabalarını belediye yetkililerine teslim etti.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir