Çanakkale’de Avukatlar da Gezi Parkı Direnişinde Yaşanan Olayları Protesto Etti

Çanakkale’de Avukatlar da Gezi Parkı Direnişinde Yaşanan Olayları Protesto Etti
05 Haziran 2013

Çanakkale’de, Taksim Gezi Parkı’ndaki olayları protesto edenler kervanına avukatlar da katıldı. Baro üyesi avukatlar, cübbelerini giyerek Gezi Parkı için yürüdü.

Çanakkale Barosu üyesi çok sayıda avukat, Gezi Parkı’nda yaşanan olayları protesto etmek için Kayserili Ahmet Paşa Caddesi üzerindeki Baro Başkanlığı binası önünde toplandı. Baro adına basın açıklaması yapan Başkan Bülent Şarlan, Cumhuriyetimizin kurucusu ve medeniyet ışığımız Mustafa Kemal Atatürk’ü unutturma, itibarsızlaştırma çabaları yanında vatandaşları hor gören, söz ve itiraz hakkı tanımayan, ülkemizin ve milletimizin bütünlüğü ve temel değerlerine karşı takınılan olumsuz tutumun da bunda payı vardır. Tepkilerin halk arasında yaygınlaşması ve tüm yurdu sarmasının temel sebeplerinin bunlar olduğu kanaatindeyiz” dedi.

“Temel hak ve hürriyetler oylamaya veya çoğulculuğa dayanan iktidarın keyfiyetine tabi tutulmaz” diyen Baro Başkanı Bülent Şarlan şöyle devam etti: “Bir kişi bile olsa herkesin söz söyleme itiraz etme ve eleştirme hakkı vardır. Bu haklar; toplantı ve gösteri yapma hakkını da kapsar. İdarenin görevi bu hakların kullanılmasını kolaylaştırmak ve güvence altına almaktır. Haklarını kullanan insanların üzerine gaz sıkmak değildir. Ancak bu demokratik hakkın kullanılması kapsamında masum halk hareketini istismar etmeye çalışan, dolayısıyla yasal hakkı kötüye kullanan kişi ve grupların olduğu da üzüntüyle müşahede edilmektedir. Bu şekilde hukuk dışı eylemlerde bulunanları da, orantısız güç kullananları da tasvip etmemiz mümkün değildir. Şiddetin her türlüsünü kınıyoruz. Herhangi bir olumsuzluk yaşanması durumunda Çanakkale Barosu mensupları olarak şüpheli-sanık hakları ile ilgili her türlü hukuki desteğe hazır olacağımızı kamuoyuna bildirmek isteriz. Siyasi iktidarı da aynı sağduyu ve olgunluğa davet ediyoruz.”

Basın açıklamasının ardından avukatlar yürüyüşe geçti. Alkışlarla Gezi olaylarını protesto eden avukatlar, Kordon Boyundaki Troia Atı önünde oturma eylemi yaparak günlerdir Gezi Parkı olaylarını protesto eden grupla görüşüp, desteklerini ifade ettiler.

[canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir