18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma törenleri, Çanakkale’de dikkat çekici olaylara sahne oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ak Parti mitingi düzenleyeceği alanlarda emniyet olağanüstü önlemler aldı. Sabah 08:30 sularında Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Çanakkale’de yapacağı miting öncesi, parti binasına “Diktatöre, katile boyun eğme” yazılı pankart asan Türkiye Komünist Partisi (TKP) Çanakkale İl Örgütü üyeleri, kapıları koçbaşı ile kırılarak gözaltına alındı. İddialara göre miting sırasında eylem yapma potansiyelleri bulunduğu için gözaltına alınan 11 kişi, uzun süre emniyete ait spor salonunda bekletildikten sonra hastanedeki muayeneleri ardından serbest bırakıldılar. Bugün Çanakkale’de yaşanılan olaylar ise akıllara 2002 yılında gösterime giren, Azınlık Raporu adlı bilimkurgu filmini getirdi. Filmde, özel bir polis birimi psişik güçlere sahip kahinler ve bazı teknolojik aygıtlar sayesinde cinayetleri daha işlenmeden önce tespit ederek suçluları yakalıyordu.

18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi ve Şehitleri Anma törenleri, gözaltılar ve Ak Parti mitingi ile gerçekleştirildi. Bu sabah saat 08.30’da Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Çanakkale’de yapacağı miting öncesi, parti binasına “Diktatöre, katile boyun eğme” yazılı pankart asan Türkiye Komünist Partisi (TKP) Çanakkale İl Örgütü üyeleri, kapıları koçbaşı ile kırılarak gözaltına alındı. Gözaltıların bir kısmı da Genel Bilgi Toplama (GBT) sorgulaması sonrasında ve evlerinden alınarak gerçekleşti. Daha sonra Siyasi parti binasına giren polisler, gözaltılardan sonra pankartı çıkartarak yerine Türk Bayrağı astılar. Olayların ardından devreye giren Çanakkale Barosu’na kayıtlı avukatlar, gözaltıların hiçbir hukuki altyapısı olmadığını ifade ederek itiraz dilekçelerini nöbetçi savcıya sundular. İddialara göre miting sırasında eylem yapma potansiyelleri bulunduğu için gözaltına alınan toplam 23 kişi, uzun süre emniyete ait spor salonunda bekletildikten sonra hastanedeki muayeneleri ardından serbest bırakıldılar. Avukatların, konuyla ilgili yakın zamanda basın açıklaması yapması bekleniyor.

EYLEMLER ARTTI, GÖZALTILAR ŞİDDETLENDİ
Sabah yaşanan gergin atmosfer, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Ak Parti mitingini gerçekleştirdiği saatlerde sürmeye devam etti. Halkevleri üyesi 15 kişi saat 15.15?te Mümtaz Pirinççiler Meydanı’nda oturma eylemine başladı. Oturma eylemini bir süre devam ettiren eylemciler, daha sonra gözaltındaki arkadaşlarının bulunduğu hastaneye doğru yürüyüşe başladı. Polis sert bir şekilde müdahale etti. Eylemler sırasında gözaltıların sayısının 37’ye yükseldiği öğrenildi. Ara sokaklarda süren arbede sırasında, soL’un haberine göre polis soL muhabiri Melih Karaol’u darp ederek gözaltına aldı. Saat 18.30’da gözaltına alınanlar ifadelerinin alınmasının ardından serbest bırakıldı. Çanakkale muhalefeti, polis saldırılarını ve olağanüstü hal uygulamalarını protesto etmek için yarın (19 Mart) saat 18.00?da İskele Meydanı’nda olacaklarını bildirdi. 3 kişinin daha gözaltında olduğu öne sürülüyor.

Öte yandan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın Ak Parti mitingi sonrasında, farklı şehirden otobüslerle Çanakkale’ye gelen kişiler geri dönmeye başladı. Esenler mahallesi ve Çarşı Caddesi’nde ellerindeki üç hilal ve arapça harflerin yazıldığı bayraklarla dolaşan bir grup dikkat çekti.