ÇANAKKALE’DE BAĞIRSAK ENFEKSİYONLARINDA ARTIŞ!

22 Aralık 2016

Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü, kış aylarında mevsimsel gribe yakalanmamak için tavsiyelerde bulundu. Yetkililer ayrıca Çanakkale’de, Akut Barsak Enfeksiyon nedeniyle hastaneye başvuran hastaların artış gösterdiğini belirtti.

Yaşamın temel ihtiyacı olan su ve besinler, temininden tüketimine kadar geçen aşamalarda hijyenik koşullara dikkat edilmemesi durumunda zararlı hale gelebilmekte ve sağlığımız için tehlike oluşturmaktadır. Son günlerde Çanakkale’de hastanelere Akut Barsak Enfeksiyon nedeniyle başvuru sayılarının arttığını duyuran Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri; “Bilindiği üzere su ve besinlerle insanlara bakteri, virüs ve parazit gibi hastalık etkenleri ile daha sık karşılaşması nedeniyle bazı bulaşıcı hastalıklarda artışlar görülebilmektedir. Enfeksiyon başvuruları bir miktar artmış olup halk sağlığını tehdit edecek boyutta değildir. Toplumun sağlığının korunması, ortaya çıkabilecek hastalıkların engellenmesi ve gerekli önlemlerin alınması hususundaki çalışmalar Müdürlüğümüz tarafından titizlikle yürütülmekte olup, halkımızın kişisel temizlik kurallarına uyması ve bazı konulara özellikle dikkat etmesi gerekmektedir” dedi. Çanakkale Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri, su ile besinlerle bulaşan hastalıklardan korunmak ve mevsimsel gribe karşı güçlü olmak için şu tavsiyelerde bulundu;

Su ve besinlerle bulaşan hastalıklardan korunmada yapılması gerekenler:
· Sağlıklı ve yeterli su temin edilmeli, günlük hayatımızda ellerimiz yeterli sıklıkta bol su ve sabunla yıkanmalıdır.
· Temiz olduğundan emin olunmayan sular kaynatılarak veya klorlanarak kullanılmalıdır.
· Köylerde kaynağı koruma altında olmayan ve klorlanmayan sular içme ve kullanma suyu olarak tüketilmemelidir.
· Kanalizasyon şebekesi bulunmayan yerleşim yerlerinde içme suyu kaynakları dikkate alınarak uygun koşullarda foseptik çukurlar yapılmalıdır.
· Çiğ yenmesi gereken sebze ve meyveler temiz su ile yıkandıktan sonra yenilmelidir.· Yiyecekler iyi pişirilmeli, güvenli bir şekilde hazırlanmalı ve saklanmalıdır.
· Açıkta ambalajı olmadan satışı yapılan ve çabuk bozulabilen gıdalar alınarak tüketilmemelidir.
· Bol sıvı gıdalar tüketilmeli, sıcak ve nemli havalar dikkate alınarak gün içerisinde uzun süre güneşe maruz kalmaktan kaçınılmalıdır.
· Bulaşıcı hastalık taşıması muhtemel evcil ve yabani hayvanlarla temastan kaçınılmalıdır.
· Kişiler, hasta oldukları dönemde bulaştırıcı olduklarından toplumdaki diğer kişilerin hastalanmaması için insanlarla yakın temastan kaçınmalıdır.
. Yetişme süreci boyunca toz, böcek, ilaç gibi etkenlere maruz kalan sebze meyveleri sadece suyla yıkamak yetmeyebilir. Tüm bunlardan meyve ve sebzeleri arındırmak için sirke karıştırılan suya koyularak bekletilmelidir. Sonra da normal suyla iyice yıkandığında sebze ve meyveler tüketmek için güvenli hale gelmiş olur
· Kişide karın ağrısı, ishal ve kusma gibi hastalık belirtileri ortaya çıkarsa en kısa sürede bir sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Grip, Influenza adı verilen bir virüs tarafından oluşturulan, ani olarak 39°C üzerinde ateş, şiddetli kas ve eklem ağrıları, halsizlik, bitkinlik, titreme, baş ağrısı ve kuru öksürük gibi belirtilerle başlayan bir enfeksiyon hastalığıdır. Özellikle çocuklarda, yaşlılarda ve kalp hastalığı akciğer hastalığı, böbrek hastalığı, şeker hastalığı gibi kronik hastalığı olan kişilerde çok daha ağır seyretmekte ve ölüme kadar varılabilen ciddi sonuçlara yol açmaktadır. Bu kadar ciddi tablolar yol açan grip, halk arasında çok sık olarak soğuk algınlığı ile karşılaştırılmaktadır. Soğuk algınlığı, ateş yükselmeden, hafif kırgınlık, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtiler ile kendini gösteren, halsizliğe yol açmadığı için yatak istirahatı gerektirmeyen bir hastalıktır ve grip ile kesinlikle karşılaştırılmamalıdır.

GRİP NASIL BULAŞIR?
Gribe yol açan Influenza virüsü çok kolay ve hızlı bulaşır. Başlıca bulaşma yoları, öksürük ve hapşırık ile etrafa saçılan damlacıkların hava yolu ile bulaşması, hasta kişiler ile direkt temas edilmesi ve hasta kişilerin ağız-burun akıntıları ile temas etmiş eşyalar ile bulaşmadır.
GRİPTEN KORUNMA

Gripten korunmanın başlıca yolu vücut direncinin düşmesini engellemekten geçer. Bu nedenle mevsim özelliklerine uygun giyilmeli, bol sulu gıdalar, taze meyve ve sebze tüketilmelidir. Hastalar ile yakın temastan, ortak eşya kullanımından kaçınılmalıdır. Sabun ve su ile ellerinizi sık sık yıkayınız. Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınınız.Yüzeyleri sık sık temizleyiniz.Yeterli ve dengeli besleniniz. Hasta kişiler ile yakın temastan kaçınınız. Kapalı ve kalabalık ortamları sık sık havalandırınız. Herhangi bir risk grubunda iseniz grip aşısı yaptırınız. (içerisinde bulunduğumuz hafta itibariyle halen grip aşısı yaptırılması mümkündür ve risk gruplarının grip aşısı reçete edildiğinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından karşılanmaktadır).
Grip olunca yapılması gerekenler
Yukarıda sayılan hastalık risk gruplarındaysanız veya 65 yaş üzerindeyseniz hekime müracaat ediniz. Erken başlanan (ilk 48 saat) antiviral tedavi gribi önler.
Ayrıca grip geçirdiğinizde belirtileriniz ağırlaşırsa (nefes darlığı, göğüs ağrısı, bilinç bulanıklığı, yüksek ateş, öksürük gibi belirtilerin ortaya çıkması) bir hekime başvurunuz ve tavsiyelerine göre gerekli ilaçları kullanınız. Antibiyotikler gribi tedavi etmezler bu nedenle hekim tavsiyesi dışında antibiyotik kullanmayınız.İstirahat ediniz. Bol sıvı tüketiniz.Hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca diğer insanlarla teması sınırlandırınız. Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağzı kağıt mendille kapatınız ve kullanılan kağıt mendili çöp kutusuna atınız. Kağıt mendil yoksa kol içi ile ağız ve burnunuzu kapatınız.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir