Çanakkale’de Baraj ve Göletler Törenle Hizmete Girdi

11 Kasım 2011

Çanakkale’nin Lapseki, Biga, Çan ve Yenice ilçelerinde yapımları tamamlanan baraj ve göletler, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara’dan katıldığı toplu açılış töreni ile hizmete girdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Ankara Atatürk Spor Salonu’ndan Türkiye genelinde yapımı tamamlanan 111 tesisin açılışını yaptı. Türkiye’nin dört bir yanında açılan 111 tesisten Çanakkale’deki Lapseki-Bayramdere Barajı, Biga Ayıtdere Göleti, Çan Karakoca Göleti ve Sulaması ile Yenice Hamdibey Asar Göleti ve Sulaması da törenle hizmete girdi.

Lapseki ilçesindeki Bayramdere Barajı’nın bulunduğu bölgede düzenlenen törende bir konuşma yapan DSİ 25. Bölge Müdürü Yakup Başoğlu, ilde açılışı yapılan yatırımlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Başoğlu, Lapseki-Bayramdere Barajı’nın ihalesinin 1998 yılında yapıldığını belirterek, “Keşif bedeli 3.000.000 TL olan baraj inşaatına 7 Ocak 1999 tarihinde başlandı. Sözleşmeye göre bitim tarihi 21 Nisan 2002 olmasına rağmen barajımızın tamamlanması için 23 Kasım 2011 tarihine kadar ek süre verildi. Şu an itibarıyla da barajımız tamamlanmış durumda. 2011 yılı birim fiyatlarına göre Bayramdere Barajı 48.050.000 TL’ye mal oldu. Karanlıkdere üzerinde inşa edilen barajımız sayesinde Lapseki ilçesinin içme suyu ve Lapseki Ovası’nda toplam 1050 hektar tarım arazisinin sulanması sağlanacak” dedi.

3 GÖLET DE HİZMETE GİRDİ
DSİ 25. Bölge Müdürü Yakup Başoğlu, açılışı yapılan tesisler arasında Bayramdere Barajı’nın dışında 3 göletin de bulunduğunu belirterek, “Bu göletlerin başında 2011 birim fiyatlarına göre 23.014.000 TL’ye mal olan Biga Ayıtdere Göleti yer alıyor. Ayıttedere köyünün 1,4 kilometre doğusunda Çınardere üzerinde yapılan göletimiz sayesinde Kemer Ovası’nda 1157 hektarlık arazinin bulunması sağlanacak. Çan Karakoca Göleti ise Kozdere üzerine inşa edildi. 2011 birim fiyatlarına göre 32.229.969 TL’ye malolan bu göletimiz ile de bölgedeki 323 hektarlık alan sulanacak. Göletteki sulama şebekesi borulu sistem olarak yapıldı.11 bin 990 metre uzunluğundaki borulu sistem ile bölgedeki 323 hektarlık alanın sulaması sağlanacak. Yenice ilçesindeki Hamdibey Asar Göleti ise Kocadere üzerine inşa edildi. 870 hektarlık tarım arazisinin sulanmasına katkı sağlayacak olan göletimiz 2011 birim fiyatlarına göre 21.834.238 TL’ye maloldu. Bu göletimizin sulama şebekesi de yine borulu sistem olarak yapıldı. 36 bin 365 metre uzunluğundaki borulu sistem sayesinde 870 hektarlık alan sulanabilecek” dedi.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna da mevcut su potansiyelinin yeterli olması ve yapılan tesislerin kısa zamanda ekonomiye olan katkısı itibarıyla DSİ yatırımlarının Çanakkale için öneminin çok büyük olduğunu belirterek, “Bugün burada 2011 yılı fiyatlarıyla toplam 125.128.207 TL’ye mal olan ve Lapseki ilçesi içme suyu ile birlikte 3 bin 400 hektarlık tarım arazisinin sulanmasına imkan verecek Lapseki Bayramdere Barajı, Biga Ayıtdere Göleti, Çan Karakoca Göleti ve Sulaması, Yenice Hamdibey Asar Göleti ve Sulaması’nın açılışını gerçekleştiriyoruz. Ülkemizin dört bir köşesine hizmet bayrağını taşıma gayreti ve azmi içerisinde olan Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü halkımıza hizmet etmenin mutluluğunu yaşarken çalışmalarına büyük bir hızla devam edecektir” ifadelerini kullandı.

AK Parti Çanakkale Milletvekilleri Mehmet Daniş ve İsmail Kaşdemir de yaptıkları konuşmalarda açılışı yapılan tesislerin önemine değinerek bölgenin bu yatırımlarla canlanacağını belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından Başbakan Erdoğan canlı yayınla Lapseki-Bayramdere Barajı’nın bulunduğu bölgeye bağlanarak tesislerin açılışını yaptı.

Açılışa Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, AK Parti Çanakkale Milletvekilleri Mehmet Daniş ve İsmail Kaşdemir, Lapseki Kaymakamı İsmail Ayhan Tavlı, Biga Kaymakamı Fatih Genel, DSİ 25. Bölge Müdürü Yakup Başoğlu ve vatandaşlar katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir