Çanakkale’de Baş ve Boyun Kanserleri Sık Görülüyor

Çanakkale’de Baş ve Boyun Kanserleri Sık Görülüyor
07 Ocak 2010

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Başhekimi ve Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Fevzi Sefa Dereköy, Çanakkale?de baş ve boyun kanseri olan hasta oranının yüksek olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Fevzi Sefa Dereköy, Devlet Hastanesinde de yaptıkları ameliyatları göz önüne aldıklarında Çanakkale?de baş ve boyun kanseri oranının yüksek olduğunu belirterek, ?Bu tümörlerin başlıcaları Larenks (Gırtlak) boyun ve sinüs kanserlerinden oluşuyor. Ayrıca tetkiklerimizde oldukça belirgin bir sayıda troid kanserine de rastladık? dedi.
Baş boyun kanserlerinin erken tanısında, hastanın tedavi şansının yüksek olduğuna da dikkat çeken Dereköy, ?Erken tedavide hasta yüzde 90 oranında eski sağlığına kavuşabilir. Ancak geç kalınırsa, sadece cerrahi tedavi yeterli olmadığı için radyokemoterapi (radyasyon ve ilaçla tedavi) planlanır. Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezimizde de çok sayıda bu tür kanser ameliyatları gerçekleştirdik. Bu kanserlerin altında yatan nedenler, radyasyona maruz kalma, sigara ve alkol kullanımı, beslenme yetersizliği, çeşitli kimyevi maddelere maruz kalınan iş ortamlarında çalışmak ve hava kirliliği sayılabilir. Ailesel etkiler de bu kanserlerin ortaya çıkmasında önemli bir yer tutmakta. 4207 sayılı kanunla tütün içeren mamüllerin kullanımına getirilen kısıtlamaların, bu kanserlerin azalmasında etkili olacağını düşünüyorum? dedi.
Özellikle ses kısıklığı şikayeti 10 günden fazla devam eden hastaların, mutlaka kulak burun boğaz doktoruna başvurması gerektiğini de semirten Dereköy, ?Bu çok önemli bir husus. Erken tanı burada da tedavinin kısa sürede olumlu sonuç alınmasını sağlar? dedi.
ÇOMÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kulak Burun Boğaz Kliniği?nde kanser vakaları dahil birçok komplike ameliyatlar yapıldığını da belirten Dereköy, ?Bu sayede hastane olanaklarındaki gelişmelerle hastaların Çanakkale dışına çıkma zorunlulukları kalkmakta ve diğer bölgelerden hasta kabulü yapılmasıyla kentin gelişimine katkı sağlanmaktadır. Bu bağlamda ilimizdeki yüksek sayılardaki kanser hastalarının ihtiyaçları göz önüne alınarak Uygulama ve Araştırma Hastanesine bağlı kurulacak bir Onkoloji merkezine ivedilikle ihtiyaç duyulmaktadır? şeklinde konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir