Çanakkale’de ‘Basın Bayramı’ Kutlandı

24 Temmuz 2012

Çanakkale’de, Türk basını üzerindeki sansürün kaldırılışını simgeleyen Basın Bayramı, Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı.

Çanakkale Gazeteciler Cemiyeti (ÇGD) Başkanı Burak Gezen, “Bir ülkede, ileri demokrasiden bahsedebilmek için basının özgür olması tartışılmaz bir gerektir” dedi.

Çanakkale’de ulusal ve yerel basında çalışan gazeteciler, Basın Bayramı’nı Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutladı. Saat 10.00’da başlayan törene ÇGD Başkanı Burak Gezen, yönetim kurulu üyeleri ve çok sayıda gazeteci ile televizyoncu katıldı. Tören ÇGD çelenginin Atatürk Anıtı’na konmasıyla başladı. Saygı Duruşu’nda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yapan ÇGD Başkanı Burak Gezen, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin, gazetecilere özgü bir gün belirlemek istemesinin ardından başlayan tartışmalar sonucunda, Fatih Rıfkı Atay’ın, Akşam Gazetesi’nde 24 Temmuz’u işaret etmesiyle bu görüş ağırlık kazandığını ve 24 Temmuz’un Türk basınında sansürün kaldırılışını simgeleyen “Basın Bayramı” olarak ilan edildiğini hatırlattı.

Basın Bayramı’nın, Türk basınında sansürün kaldırılışını simgelediğini belirten Başkan Gezen, “Türk basını üzerindeki sansür, 24 Temmuz 1908’de, 2’nci Meşrutiyet ilan edildikten sonra kaldırıldı. Bu tarihe kadar gazeteler, sansür memurlarının kontrolünden geçtikten sonra basılabiliyordu. Ancak 2’nci Meşrutiyet’te, 1908’de Anayasa’nın yeniden yürürlüğe girmesinin ertesinde çıkan gazeteler, sansürlü yılların ardından ilk kez sansür memurlarına verilmeden, gösterilmeden çıkarıldı. 24 Temmuz, Türk basını için bir başkaldırı simgesi oldu. Bu yıl ise, Türkiye’de hala basının özgürlüğü tartışılsa da Türk basınında sansürün kaldırılışının, yani Basın Bayramı’nın 104’ncü yıldönümünü kutluyoruz” dedi.

Basının, demokrasinin vazgeçilmez kurumlarından biri olduğuna işaret eden Başkan Gezen, “Bir ülkede, ileri demokrasiden bahsedebilmek için basının özgür olması tartışılmaz bir gerektir. Çünkü basın milletin müşterek sesidir. Basının görevi, gelişen tüm olayları objektif bir şekilde kamuoyuna duyurmaktır. Öyleyse haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan yazılı ve görsel basın için en uygun ortam sağlanmalıdır. Çünkü bilgiye ulaşma, doğruları öğrenebilme ve düşüncelerini ifade edebilme özgürlüğü tüm bireylerin en temel hakkıdır. Bunu da en etkili yolu basındır. Son yıllarda ileri demokrasiye geçiş için bir çok adımın atıldığı Türkiye’de, bundan sonra basının daha özgür olması en büyük dileğimizdir” diye konuştu.

Basın çalışanlarının sorunlarına da değinen ÇGD Başkanı Burak Gezen, “Öte yandan basın çalışanlarının 24 Temmuz’u tam bir bayram havası içerisinde kutlaması, mesai saati kavramı dahi bulunmayan bu meslekte çalışan gazetecilerin özlük haklarının iyileştirilmesine bağlıdır. Bugün hala medya sektöründe çalışan pek çok arkadaşımızın sosyal hakları tam bir güvence altına alınmış değildir. Özellikle her fırsatta dile getirdiğimiz, 2008 yılı Ekim ayında çıkan bir yasayla elimizden alınmış olan ‘Yıpranma Hakkımız’ın biran önce geri verilmesi basın çalışanlarının en büyük beklentisidir. Bu duygu ve düşüncelerle Çanakkale’de gazetecilik yapan tüm meslektaşlarımın Basın Bayramını en içten dileklerimle kutluyor, daha özgür bir ortamda görev alabilmelerini diliyorum.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir