Çanakkale’de Battaniyeli Yemin Töreni

23 Aralık 2011

Çanakkale 116. Er Eğitim Alayı’nda vatani görevlerini yapan 1991’e 4 tertip 3 bin er yemin ederek usta asker olurken, töreni izleyen aileleri soğuk hava sebebiyle zor anlar yaşadı. Ailelerin bir kısmı battaniyelere sarınarak töreni izlerken, bir kısmı da soğuktan korunmak için birbirlerine sarıldı.

18 Mart Stadyumu’nda düzenlenen tören, sancağın yerini alması ve 116. Er Eğitim Alay Komutanı Jandarma Albay Mehmet Aytekin’in birlikleri selamlaması ile başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra, Çanakkale 116. Er Eğitim Alay Komutanı Jandarma Albay Mehmet Aytekin, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Ardından 3 bin Mehmetçik törenle yemin ederek usta asker oldu.

Yurdun değişik bölgelerinden Çanakkale’ye gelerek çocuklarının yemin törenini izleyen aileler ise soğuk hava sebebiyle zor anlar yaşadı. Rüzgarla birlikte etkili olan soğuk havadan korunmak isteyen aileler battaniyelere sarınarak töreni izlerken, bazı vatandaşlar da birbirlerine sarıldı. Soğuk havaya rağmen çocuklarının bu mutlu anına tanık olmak için yüzlerce kilometre yol katederek Çanakkale’ye geldiklerini belirten asker aileleri, “Battaniyelere sarınarak da olsa çocuğumuzun bu mutlu anını görmek istedik” dedi.

Törende aileler fotoğraf makineleri ve cep telefonları ile çocuklarının fotoğraflarını çekerken, bazı aileler de açtıkları ilginç pankartlarla dikkat çekti.

Yemin törenine; Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Belediye Meclis Üyesi Mehmet Çetin Ersan, protokol üyeleri ile askeri ve mülki erkan katıldı.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir