Çanakkale’de Berkin Elvan İçin Protestolar Devam Ediyor

13 Mart 2014

Gezi eylemleri sırasında yaralanan ve 269 gün komada kaldıktan hayatını kaybeden 15 yaşındaki Berkin Elvan’ın cenazesi 12 Mart Salı günü Feriköy Mezarlığı’nda toprağa verildi. İstanbul’da onbinlerce kişinin katılım gösterdiği cenaze törenine, Çanakkale’de de çeşitli eylemlerle destek verildi.

Türkiye 15 yaşındaki Berkin Elvan’ı gözyaşları içerisinde son yolculuğuna uğurladı. 12 Mart Salı günü saat 12.00’da İstanbul Okmeydanı Cemevi’nde düzenlenen cenaze töreni sırasında, Çanakkale İskele Meydanı’nda bir anma töreni gerçekleştirildi. Yanlarında karanfil ve ekmek getiren kalabalık grup, burada “Elvan’ın katili AKP, Tayyip Erdoğan’dır”, “Berkin Elvan ölümsüzdür” sloganları attıktan sonra bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Berkin Elvan’ı sonsuzluğa uğurlarken, katillerinin peşini asla bırakmayacağımıza söz veriyoruz, Berkin Elvan’ın katili sadece ona hedef alarak gaz bombası atan polisler değil, Gezi direnişi sırasında ‘talimatı ben verdim’, ‘kahraman polisimiz destan yazdı’, sözleriyle zulme direnen halklara karşı bütün nefretini kusan, ağzını her açtığında nefret suçu işleyen,halk düşmanlarına, faşist çetelere ve tetikçilere destek veren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’dır. Berkin Elvan, tıpkı Gezi direnişi sürecinde polis saldırısı ile hayatını kaybedenler gibi, tamamen siyasi iktidarın sorumlusu olduğu devlet terörünün son kurbanı olmuştur” ifadelerine yer verildi. İskele Meydanı’ndaki grup akşam saatlerinde yeniden toplanmak üzere anma törenini sonlandırdı.

Yürüyüş Güzergahı Değişti, Yumurtalar Atıldı, Yol Kapatıldı
Akşam saat 18.00’da İskele Meydanı’nda toplanan yaklaşık 2 bin kişi, değişik bir güzergah seçerek Barbaros Mahallesi’ne doğru yürümeye başladılar. Yol üzerindeki Ak Parti Seçim büroları önünde, “Hırsız Var”, “Katil Var”, “İşte burası katil yuvası” sloganları atan protestocular, seçim bürolarına yanında bulunan yumurtaları attılar. Son olarak İskele Meydanı’na gelen kalabalık, burada yolu trafiğe kapattı. Bir süre oturma eylemi gerçekleştiren protestocular olaysız bir şekilde dağıldı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir