Çanakkale’de Bir İlk: Sekiz Damara Koroner Baypas Ameliyatı Yapıldı

04 Haziran 2014

Çanakkale’de birçok yeniliğe öncü olan ÇOMÜ Kalp ve Damar Cerrahisi öğretim üyeleri bu sefer de adeta bir rekora imza attılar. Kalp damarlarında tıkanıklık olan ve koroner bypass işlemi için hastaneye yatan Rebie Keskin isimli hastanın yapılan koroner anjiyografisinde kalbin ana üç damarında ve bu damarlara eşlik eden kalbi besleyen yan beş damarda darlık tespit edildi. Aynı zamanda Tıp literatüründe çok nadir görülen bir durum olan kalbi besleyen koroner damarlarla kalbin sol karıncığı (ventrikül) arasında kan geçişi tespit edildi. Doğumsal bir sorun olan bu durumun ve koroner damarlardaki tıkanıklıkların ameliyatla tedavi edilmesine karar verildi.

26.05.2014 tarihinde Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde gerçekleştirilen başarılı bir operasyon ile Rebia Keskin isimli hastanın toplam sekiz adet kalp damarına koroner bypass ameliyatı ile müdahale edildi.

Ameliyat sonrasında görüşünü aldığımız Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Saçar, “Hastamızın yaşının genç olması sebebiyle kalbin her noktasına kan götürmeyi hedefledik. Bu nedenle kalbin daralmış olan bu sekiz damarının tamamının koroner bypass ameliyatı ile tedavi edilmesine karar verdik. Bu sayede hastamızın kalbinin ameliyat sonrasında daha güçlü kasılmasına yardımcı olduk. Hastanemizde başarıyla gerçekleştirdiğimiz sekiz damarlı koroner bypass ameliyatı ülkemizde ve dünyada sayılı merkezlerde, nadir olarak uygulanan, deneyim gerektiren önemli bir tekniktir. Hastamızın ameliyattan önce çekilen koroner anjiyografisinde kalpte doğumsal bir sorun da tespit etmiştik. Kalbin sol karıncığı ile kalbi besleyen damarlar arasında bulunan, doğuştan oluşan bir damar ağını da ameliyat sırasında özel bir teknik ile onardık. Ameliyat esnasında ve sonrasında bir sorun yaşamadık. Rebia Hanım’ın kalbi şu anda oldukça sağlıklı bir durumdadır” dedi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğinde kalp hastalıklarına yönelik ameliyatları başarı ile gerçekleştirdiklerini ifade eden Prof. Dr. Mustafa Saçar, 7 gün 24 saat boyunca Çanakkale halkının hizmetinde olduklarını sözlerine ekledi.

Ameliyat sonrası görüşlerini aldığımız Rebie Kesici isimli hasta ise “Hocalarım ameliyatı önerdiklerinde hiç düşünmeden kabul ettim ve onlara güvendim. Şu anda kendimi gayet iyi hissediyorum, Allah hepsinden razı olsun” diyerek memnuniyetini dile getirerek bütün ekibe teşekkür etti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir