Çanakkale’de Bir Komutanın Yazdığı Mektup, 94 Yıl Sonra Ortaya Çıktı

Çanakkale’de Bir Komutanın Yazdığı Mektup, 94 Yıl Sonra Ortaya Çıktı
17 Nisan 2009

Çanakkale Savaşı sırasında bir komutanın Almanların hediye ettiği renkli Haçlı kağıda yazdığı mektubu 94 yıl sonra gün yüzüne çıktı.

Çanakkaleli yerel tarih araştırmacısı Ahmet Uslu, 94 yıl sonra ortaya çıkan mektupta yer alan yazıları Türkçe’ye çevirdiklerini belirterek, “Çanakkale Seddülbahir Gezici Müzesi ile Anadolu’nun çeşitli yerlerini gezerken bir gazi yakını vasıtasıyla Çanakkale Savaşı sırasında cephede yazılan bir mektubunun olduğunu öğrendik. Uzun araştırmalar sonunda bu mektuba ulaştık. İsmail isimli bir komutanın Affan isimli yeğeni ile Vasıf isimli kardeşine 3-4 Ağustos 1915 günü Anafartalar Civarı Kemikliburun önlerinden yazdığı mektup bizleri çok duygulandırdı. Mektubu yazarken mermilerin üzerinden vızır vızır geçtiğini belirten İsmail komutan, düşmanın ise karargaha 900 ile bin metre uzaklıkta olduğunu ifade ediyor. Mektubunda yazdığı kağıttan da bahseden İsmail, mektup yazacak kağıt bulamadıkları için Almanların kendilerine hediye ettiği özel haçlı mektup kağıdına yazı yazdığını belirtiyor. Aradan 94 yıl geçmesine rağmen mektubun üzerindeki mürekkebin halen silinmemesi gerçekten çok önemli. Bu mektubu 1915 Seddülbahir Savaş Malzemeleri Galerisi’nin en güzel yerinde sergileyeceğim” dedi.

“MEKTUBU YAZARKEN ÜZERİMDEN MERMİLER VIZIR VIZIR GEÇİYOR”

İsmail isimli komutanın Anafartalar Civarı Kemikliburun önlerinden 3-4 Ağustos 1915 tarihinde Affan isimli yeğeni ile Vasıf isimli kardeşine yazdığı mektubunda şu ifadelere yer veriliyor:

“Affancığım;
Sana muharebe hatırası olmak üzere müttefiklerimizden Almanların orduya hediye ettikleri mektup kağıdıyla zarfı Gelibolu Şibhe ceziresinin Anafartalar civarında Kemikliburun önündeki mevziden takdim ediyorum. Düşman buraya da bir ihraç hareketi yaptı. Burada da sahile yapışarak duruyor. Biz de karşısında yine dalaşmaya başladık. Bundan evvel on gün kadar istirahat ettiğimiz Seddüllbahir’den fırkamızla birlikte Gelibolu’da kalmıştık. 24/25 ihracında aldığımız emirle bu yeni muharebeye geldik. Vaziyetimiz elhamdülillah çok iyi. Bu düşmanın ateş işi muharebe etmek değil. İlerleyemiyor. Oyalayalım diye orada duruyorlar. Yani yaptığı ve yapacağı iş değil. Dostlar alışverişte görsün. Bu mektubum zannediyorum senin makbulüne geçecektir. Yukarıda bulunan Haç Almanların Ayzerne Kroytes dedikleri demir salib nişanıdır. Bunu büyüdüğün vakit, “Böyle bir dayım vardı” diye hatıra olarak saklarsın. Seni öyle görürüm. Göreyim seni, çalış ve babanla anneni gark et. Kara yanaklarından, civelek gözlerinden öper ve senin için saadet temenni ederim oğlum.”

“Vasıf;
Yeni safha-i harb birdenbire çok telaşlı oldu. Uykusuz kaldık, yorulduk. Epey fire verdik. Fakat lehülhamd ilk günü vaziyetimiz heyecan duruldu. Düşman duracağı set mevkiine indi. Burada en ileri piyadelerimiz değil, düşman piyadeleri benim karargahım olan tasarrut mevkiinden ancak 900 ile bin metredir. Melunların kurşunları size şu mektubu yazarken bile vızır vızır işliyor. İnsanın alışamayacağı bir şey yokmuş. O kadar alıştım ki, anlatamam.”

İHA

Yorumlar...
 • Seyfettin Küçük
  20/04/2009 22:19

  Türkiye cumhuriyetinin kuruluşunun ilk temekleri,Çanakkalede EMPERYALİTLERE karşı koyma,başarma,kendine güvenme ile atıldı.Bu mücadele ATATÜRK'ün komutanlığında Türk halkı tarafından kazanılmıştır.Bu yiğit vatan evladıda korkusuz mücadelesini anlatıyor.Birilerinin iddia ettikleri gibi gayipten gelen sarıklı cüppeli evliya embiya ile kazanılmadı.Etten kemikten yapılmış korkusuz, ölümü şeref bilen yiğit vatanı seven, kahramanların mücadelesi, canı kanı karşılığında kazanıldı. Seyfettin Küçük

 • MUSTAFA AKYILDIZ
  20/04/2009 18:42

  Bugün Çanakkale sokaklarında huzur ve barış içerisinde gezebiliyorsak sizin vermiş olduğunuz şerefli mücadele sayesinde.ruhunuz şadolsun. Mustafa Akyıldız Çanakkale

 • EROL ÖZKAN
  17/04/2009 13:47

  GERÇEKTEN ÇOK ONUR VE GURUR VERİCİ BİR OLAY BU OLAYI DAH FAZLA YAYARAK MİLLETİ DAHA FAZLA BİLİNÇLENDİRMENİZİ İSTERİM EROL ÖZKAN ÇANAKKALE

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir