Çanakkale’de Brucella Mücadelesi Sürüyor

27 Mart 2012

Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı ekipler 2012 yılı Hayvan Hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı kapsamında köylerde Brucella aşılama kampanyasına devam ediyor.

Yetkililer hayvanlardaki aşılamanın 3 ayından büyük dişi sığırlar ile 3 ayından büyük damızlık erkek ve dişi tüm küçükbaşlara yapılmaya devam edildiğini belirterek, “Bu aşılama hayvanların gözüne 1 damla damlatma suretiyle uygulanıyor. Hastalığın ortadan kaldırılması için büyük başlarda her hayvanın ömrü boyunca 12 ay arayla 2 kez aşılanması ve bunun 10 yıl devam etmesi gerekiyor. Küçükbaş hayvanlarda ise hayvanın hayatı boyunca bir kez aşılanması yeterli. 15 Mayıs tarihine kadar bu aşılama çalışmaları il genelinde bütün köylerde yapılacak” dedi.

Brucella’nın çiftlik hayvanlarında yavru atma ile seyreden ve ciddi ekonomik kayıplara yol açan en önemli zoonotik enfeksiyonlardan birisi olduğunu da belirten yetkililer, “Bu hastalık insanlara da bulaşması ve hastalık oluşturması önemini arttırmaktadır. Brucella hastalığının bölgemizde ve ülkemizde eradikasyonunu sağlamak için aşılamaya yetiştiricilerimizin de gerekli hassasiyeti göstermesi gerekmektedir” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir