Çanakkale’de “Can Dostlar” İçin Mezarlık

Çanakkale’de “Can Dostlar” İçin Mezarlık
21 Ağustos 2014

Can dostlara yönelik projeleriyle adından söz ettiren Çanakkale Belediyesi’nin, Çanakkale’nin ilk ve tek hayvan mezarlığını oluşturmak için başladığı çalışmalarda sona gelindi. Eski Şehir Mezarlığının arkasında bulunan belediyeye ait Eski İmtihan Pistinin bulunduğu yaklaşık 3 bin metrekarelik alan üzerine kurulan Can Dostlar Mezarlığı, yaşamını yitiren evcil hayvanların defnedilmesi için hazırlandı.

Çanakkale Belediyesi’nden projeyle ilgili yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Çanakkale Belediyesi olarak yapılan çalışmalar kapsamında insana öncelik veren anlayışımız yanında yaşamı birlikte paylaştığımız canlıları da bir o kadar önemsiyoruz.
Can dostlarımız dediğimiz değerlerimize sahip çıkmak, yaşam olanaklarını kolaylaştırmak adına geçtiğimiz günlerde kentimizdeki parklara yerleştirilen kedi evleri ve suluklara ek olarak diğer bir proje olan Can Dostlar Mezarlığı’nın da yapımı tamamlandı.
Eski Şehir Mezarlığının arkasında bulunan belediyemize ait Eski İmtihan Pistinin bulunduğu yaklaşık 3 bin metrekarelik alan üzerine kurulan Can Dostlar Mezarlığı, yaşamını yitiren evcil hayvanlarımızın defnedilmesi için hazırlandı. Parsel ve numaralandırma işlemleri de yapılan alanın giriş kapısı araç park yeri olarak ve iç kısmı yaya yolu olarak düzenlendi. Eski İmtihan Pistinin arnavut kaldırımları da muhafaza edilerek düzenlenen alana yaşamını yitiren sahipli evcil hayvanların defnedilebilmesi için belediyemize başvurmanız yeterli olacak.


Sizin olduğu kadar bizim için de değerliler…
Ayrıca can dostlarımıza yönelik önümüzdeki süreçte de pek çok proje ve faaliyet hayata geçirilecek. Bunlar arasında hem hayvanseverlerin hem de hayvanların bir arada olabileceği Evcil Hayvan Parkları bulunuyor. Bu parklarda evcil hayvan sahipleri ve hayvanseverler bir araya gelirken, hayvanlar için de rahatlıkla vakit geçirebilecekleri yürüyüş yolları, kum havuzları gibi bölümler bulunacak.
Öte yandan, kentlilerin ortak olarak kullandığı yeşil alanlar, parklar ve sosyal alanlara hem insanların hem de hayvanların sağlık ve hijyenleri açısından poşet ve aparatlar yerleştirilecek.
Sivil Toplum Kuruluşlarının da desteğiyle bilinçlendirme çalışmalarının yürütüleceği önümüzdeki süreçte ayrıca, Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi’nin kapasitesinin geliştirilmesi, bununla birlikte hizmet çeşitliliğinin artırılarak hayvanların kısa süreli bakımlarının gerçekleştirileceği misafirhane sisteminin geliştirilmesi de planlanıyor.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir