Çanakkale’de Canlı Balık Pazarı İlgi Görüyor

03 Eylül 2012

Çanakkaleli amatör balıkçılar tekneleri ile Çanakkale Boğazı’nın mavi sularında yakaladıkları değişik çeşitteki balıkları akşam saatlerinde kordon boyunda vatandaşlara canlı olarak satıyorlar. “Canlı Balık Pazarı” adını verdikleri kordon boyunda balıkları ucuz fiyata alan Çanakkaleliler de bir yandan bu balıkları izlerken, diğer yandan da taze balık almanın sevincini yaşıyorlar.

Çanakkaleli amatör balıkçılar havaların iyi olması halinde hemen hemen her gün balık yakalamak için tekneleri ele denize açıldıklarını belirterek, “Çanakkale balık memleketi. Bu sebeple de boğazın serin sularında oltalarımızla büyük emekler sarf ederek yakaladığımız bu balıkları akşam saatlerinde uygun fiyatla kordon boyunda satarak aile bütçemize katkı sağlıyoruz. Burada amaç balıkların denizden çıktığı gibi vatandaşlarımızın sofralarına sunmak. Bunun için de olta ile yakaladığımız balıkları teknemizin livarında canlı olarak tutuyoruz. Akşam saatlerinde de balıktan dönüşte bunları kordon boyunda canlı canlı satıyoruz” dedi.

Öte yandan Çanakkaleliler de her akşam kordon boyundaki “Canlı Balık Pazarı”ndan balık aldıklarını belirterek, “Burada fiyatlar balıkhaneye göre çok uygun. 10 TL’den başlayıp 30-40 TL’ye kadar balık bulmak mümkün. Canlı olarak sattığımız balıklar bu sebeple çok rağbet görüyor. Çocukların da büyük ilgisini çeken canlı balıkların başında fotoğraf çektirenler dahi oluyor. Ancak şu bir gerçek ki, Çanakkale Boğazı’nda son yıllarda balık çeşidinde bir azalma var. Bu da bizi endişelendiriyor. Yasak ve kaçak avlanma ile mücadelenin çok iyi yapılması şart” dedi.

[Medya Hedef]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir