ÇANAKKALE’DE CUMHURİYETİN 93. YILI KUTLAMALARI BAŞLADI

28 Ekim 2016

Çanakkale’deki 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 93. Yıldönümü kutlamaları, bugün Atatürk Anıtına çelenk sunma töreniyle başladı.
1
Çanakkale’de Cumhuriyet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreniyle başlayan etkinlikler, saat 13.00’te gerçekleştirildi. Çanakkale Valisi Orhan Tavlı, Çanakkale Belediye Başkanı CHP’li Ülgür Gökhan, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, askeri erkan, daire müdürleri, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşın katıldığı törende, Çanakkale Garnizon Komutanı Tuğamiral Tayyar Ertem protokolde yer alan bir diğer isim oldu. Törende Çanakkale Valiliği, Garnizon Komutanlığı ve Çanakkale Belediyesinin çelenk sunumları yapıldı. Tören saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okunarak tamamlandı.
3
Garnizon Komutanı da katıldı
2
Törenin ardından CHP İl Başkanlığı ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri alana çelenk bıraktı. Protokol usulü değişikliğine rağmen törene Çanakkale Garnizon Komutanı Tuğamiral Tayyar Ertem’in katıldığı görüldü. Ertem törende Garnizon Komutanlığının çelengini koydu.
4
“Cumhuriyet Demokrasiyi geliştiren en iyi sistemdir”
5
Öte yandan çelenk sunma töreni alternatif bir basın açıklaması gerçekleştiren Çanakkale CHP İl Başkanı Nejat Önder, Cumhuriyet Bayramı’nın 93. yıldönümünde “demokrasi” kavramına dikkat çekti.
6
Önder yaptığı açıklamada şunları kaydetti; “Ulusumuz, Cumhuriyette birlikte ulusal bir devletin, onurlu, özgürce düşünebilen ve eşit haklara sahip, yurttaşları haline gelmiş, Devletin tek ve gerçek sahibi olmuştur.
Atatürk’ün hedef olarak gösterdiği çağdaş, uygar ülke olma yolunda yürümeliyiz. Türkiye Cumhuriyeti Laik ve Demokratik anlayıştan taviz vermeden büyük önder M. Kemal Atatürk’ün çizdiği çağdaş, uygarlık yolunda hızla ilerlemeli, Buna hiçbir güç engel olamayacak ve Türkiye Cumhuriyeti devleti sonsuza kadar yaşayacaktır. Yeter ki bizler Atatürk’ün mirası olan bilimsel ve akılcı yoldan ayrılmayalım.
Hak ve Hürriyetlerden yoksun toplumları ayakta kalmaları ve yaşamaları mümkün değildir. Bu nedenle bizlere ve gelecek nesillere düşen en önemli görev Türkiye Cumhuriyetinin Ülkesiyle Milletiyle bölünmez bütünlüğünü savunmalı Atatürk İlke ve İnkılaplarını koruyup kollamalı iç ve dış tehditlere karşı duyarlı olmalıdır.
Cumhuriyet Demokrasiyi geliştiren en iyi sistemdir. Kişinin hak ve özgürlükleri, ancak bu sistem içinde güvencede olabilir. Türk Milleti Cumhuriyete bağlanıp onu yüceltip geliştirebilir. Demokrasinin nimetlerinden yararlanır ve Çağdaş toplumlar içindeki yerini alır. Bu nedenle Cumhuriyeti yüceltip sürdürmek her türkün milli görevidir.
Türk Milleti her sarsılmasında yeni Mustafa Kemaller aradı, oysa Mustafa Kemal’in halkına öğretmeyi istediği temel davranış medet ummamaktı. İlerlemek için, çalışmalı, çalışmak için istemeli, istemek içinse yurdunu gerçek anlamda sevmek gerekir. Mustafa Kemal, Türk Milletine çağdaşlığa giden bilimin ve doğruluğun aydınlattığı umut dolu ışıklı bir yol sundu. Yaşamıyla öğütleri ve devrimleriyle büyük bir hazine bıraktı. Bu anlamda ilerlemek, Atatürkçü olmakla eş değer bir davranış olacaktır”

7

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir