Çanakkale’de ‘Darbeye Hayır Sualtı’ Sergisi

29 Ağustos 2016

Çanakkale İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından 15 Temmuz darbe girişimini anlatan 10 fotoğraftan oluşan ‘Darbeye Hayır Sualtı’ sergisi, denizin 5 metre derinliğinde kurulan dev ekranla sergilendi.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Yat Limanında darbe girişiminin gerçekleştiği 15 Temmuz gecesini anlatan 10 fotoğraftan oluşan ‘Darbeye Hayır Sualtı’ sergisi açtı. Denizin 5 metre derinliğinde açılan ve dalgıçların çekimi ile canlı olarak kurulan dev ekranda izlenen sergiye Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz ve çok sayıda vatandaş katıldı. Sergi öncesi konuşan Ak Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Av. Bülent Turan, 15 Temmuzu unutturmamanın herkesin ve tüm kurumların görevi olduğunu söyledi. Ders almaya devam etmek için orijinal bir çalışmaya ev sahipliği yaptıklarını belirten Turan sözlerine şöyle devam etti:

“Çanakkale Boğazı Türkiye’nin en güzel mekanlarından bir tanesi. Çanakkale Boğazı’nın altında 15 Temmuz’un fotoğraflarını sergileyeceğiz. Dalgıçlarımızla beraber o süreci takip edeceğiz. Dalgıçlarımız Türk Bayrağıyla çıkmasını izleyeceğiz. Hep beraber bu sergiyi açmış olacağız”
İl Kültür Müdürü Kemal Dokuz konuşmasında ,15 temmuzda aziz ve necip milletimize kalleşçe ve haince yapılan bu saldırıyı hiçbir zaman unutmayacağız ve unutturmayacağız diyen Dokuz,” Bu sergiyi su altında yapmamız tüm kamu oyunun dikkatlerini buraya çekmeyi , ayrıca deniz kenarında yaşıyorsak denizimizin imkanlarından bu şekilde de yararlanabileceğimizi göstermeyi hedefledik”

Konuşmaların ardından İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Dokuz, Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan’a dua eden asker ve Çanakkale Savaşları’nda savaşın seyrini değiştiren Seyit Onbaşı heykelinin maketini hediye etti.

Bülent Turan ve beraberindeki protokol üyeleri daha sonra dalgıçlar tarafından yat limanında denizin 5 metre derinliğinde sergiyi, alana kurulan dev ekranda canlı olarak izledi. Serginin ardından dalgıçlar denizde ‘1915 Çanakkale Geçilmez Ruhunu, 15 Temmuz’da Türkiye Geçilmez’ yazılı pankart ve meş’aleler eşliğinde dev Türk bayrağı açtı. Protokol ve vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görerek alkışlarla karşılandı. Dalgıçlar Türk bayrağı açıldıktan sonra ‘Darbeye Hayır’ sloganları atarak sergiyi sonlandırdı.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir