Çanakkale’de Demokrasi Mitingi Polemiği…

14 Ağustos 2016

Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen Selda Bağcan konserinde konuşma yapan Ülgür Gökhan, “Ben elli yıldır demokrasi nöbeti tutuyorum, bir hafta on gün nöbet tutmakla demokrat olunmaz” dedi. Ak Parti Çanakkale İl Başkanı Yeşim Karadağ, Başkan Gökhan’ın konuşmasına;” Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile sokağa dökülen milyonlarca insana hakaret etmiştir” diyerek cevap verdi.

15 Temmuz darbe girişimi ardından Çanakkale İskele Meydanı’nda tutulan “Demokrasi Mitingi”; Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ve Ak Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ’ı karşı karşıya getirdi. Dün akşam Özgürlük Parkı’nda düzenlenen Selda Bağcan konserinde konuşan Başkan Gökhan, 27 gündür süren demokrasi mitingi ile ilgili; “Böyle bir hafta, on gün demokrasi nöbeti tutarak demokrat olunmaz. Ben 50 yıldır demokrasi nöbeti tutuyorum. Mustafa Kemal’in Cumhuriyetinin nöbetini tutuyorum. Demokrasinin nöbetini tutuyoruz; bundan sonra da tutmaya devam edeceğiz. Çanakkale halkı da bu nöbeti tutmaya devam edecek ama göstermelik işlerde yerimiz yok. Bu ülkede Atatürk unutturulmaya çalışıldı, unutmayın o günleri. Cumhuriyet yok edilmeye çalışıldı, balyozları, Ergenekonları unutmayın. Biraz önce çok güzel bir şey söyledi sayın Selda Bağcan ‘Jandarmalar tüfekleriyle halay çektiler’ dedi. Evet, Türk askeri budur. Askerimize laf edilemez. Onlar Mustafa Kemal’in askerleridir, masum insanları vuranlara hesap sorulmalıdır. Türk askerinin alnı açıktır bu ülke içinde canını seve seve vermeye de hazırdır. Dolayısıyla bugünlere özgü olarak Selda Bağcan’ı sizlerle buluşturduk. Hiç merak etmeyin hemşerilerim Mustafa Kemal’in doğduğu bu topraklarda cumhuriyet ilkelerine sonuna kadar sahip çıkacağız” ifadelerini kullandı.

“Bu Hakareti Kabul Etmemiz Mümkün Değil!”

Bu konuşmanın ardından açıklama yapan Ak Parti İl Başkanı Karadağ ise, Ülgür Gökhan’ın mitinge katılan kişilere hakaret ettiğini söyledi. Karadağ, Gökhan’a verdiği cevapta da; “Dün Çanakkale Belediyesi Tarafından Organize edilen Selda Bağcan Konserinde Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan 15 Temmuz gecesi girişilen alçak darbe kalkışmasından sonra Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile sokağa dökülen milyonlarca insana hakaret etmiştir.Kendisi “öyle 1 hafta 10 gün demokrasi nöbeti tutularak demokrat olunmaz”ifadesini kullanmıştır. Bu cümle orada 27 gündür demokrasi nöbeti tutan her kesimden vatandaşa hakaret niteliğinde bir açıklamadadır. Çanakkale belediye başkanı Ülgür Gökhan ve CHP Çanakkale İl Başkanı 27 gündür o meydana en başından beri davet edilmesine rağmen o meydana gelip bir selamlama bile yapmamıştır.

Birleştirici olması gereken bir makamda bulunan Ülgür bey maalesef bu sınavdan da zayıf not almıştır. 246 Demokrasi şehidinin hatırasına saygı duymayıp Çanakkale ‘de konser düzenleyen bir belediye başkanı kalkmış 1 hafta 10 gün Nöbet tutularak demokrat olunmaz diyor. Anlaşılan o ki Ülgür bey verilen o kadar şehidi unutmuş olmalı ki konser düzenleme safhasına gelmiştir. HDP barajı geçti diye pilav dağıtan Gökhan demokrasi nöbeti tutan vatandaşlarımızında göstermelik iş yapıyorlar diyerek Demokratlığını ortaya koymuştur. Demokrasi nöbetlerine katılmayan Ülgür beyden en azından bu nöbeti tutan insanlara saygı göstermesini bekliyorduk, fakat maalesef barışın kentinin belediye başkanı her zamanki gibi yine bu ifadesini sözde bira-kip uygulama da farklı davranmıştır. Genel Başkanları Çanakkale’de yapılan il başkanları toplantısında il başkanlarına diğer partileri ziyaret edin çağrısı yaparken CHP’li başkanın bu saygısız tavrı bizi ziyadesiyle üzmüştür.Demokrasi Nöbeti tutan insanlara yapılan bu hakareti kesinlikle kabul etmemiz mümkün değildir.
AK Parti olarak o meydanda sadece biz yoktuk,Demokrasi nöbetlerine her kesimden vatandaş katılmıştır. O Meydanda AK partilisi de MHP’side CHP’lide birlikte nöbet tutmuştur. Maalesef CHP genel merkezi ile CHP Çanakkale Teşkilatı Demokratik tutum noktasında fikir ayrılığı yaşamaktadır. Bu fikir ayrılığını CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Çanakkale ziyaretinde il başkanları toplantısının yapıldığı yerin hemen yanında olan Çanakkale Belediyesini ziyaret etmemesiyle de görmek mümkündür. CHP Genel Başkanının CHP’li Belediyeyi ziyaret etmemesi de ayrıca üzerine düşünülmesi gereken bir konudur. Bunun yanında 27 Yıldır Çanakkale’de Yapılan hiçbir törene katılmayan CHP yönetimi 10 Ağustos Anafartalar Zaferi kutlamaları için alternatif program düzenlemiştir. Bu tavır CHP’yi her zamanki CHP olmaktan öteye geçirmemiştir. Çanakkale Belediye Başkanının bu tavrını kamuoyunun vicdanına bırakıyor kendisini kınıyorum”
eleştirilerine yer verdi.

Öte yandan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası toplanılan özel belediye meclis toplantısında kendisini demokrasi mitingine davet eden Karadağ’a; “Ak parti propagandası yapılmadığı sürece bizde seve seve o alana katılırız. Üstünüzdeki siyasi gömleği çıkarın, katılım yapacağız” diyerek cevap vermişti.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir