Çanakkale’de Demokratik Açılım Protestosu

Çanakkale’de Demokratik Açılım Protestosu
25 Ekim 2009

Çanakkale’de Ulusal Güç Birliği Platformu tarafından çok sayıda sivil toplum kuruluşunun katılımıyla düzenlenen eyleme katılan gazi ve şehit yakınları, PKK’lı teröristlerin törenle karşılanmasına tepki göstererek, “Bizler bunun için mi şehit ve gazi olduk?” dedi.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen protesto gösterisi, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Atatürkçü Düşünce Derneği Çanakkale Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Necmi Akyalçın, eylemde yaptığı konuşmada, Türkiye’de son günlerde ilginç gelişmeler yaşandığını belirterek, “Yıllarca elinde silah dağlarda Türk askerine saldıran teröristler, sınırlarda devlet görevlilerinin de aralarında olduğu gruplarca törenlerle karşılanıyor. Göstermelik 5-10 dakikalık ifadelerle serbest bırakılıyorlar. “Suç işledin mi?” diyen yok. Neymiş efendim. Suçları sabit değilmiş. Kendileri de suç işledikleri kanıtlanana kadar serbestlermiş. Bu kabul edilecek bir durum değil” dedi.

GAZİLERLE ŞEHİT AİLELERİ AÇILIMA TEPKİ GÖSTERDİ

1993 yılında Şırnak Ortaba’da gazi olan Ali Coşkun, 1999’de Osmaniye Zorkun Yaylası’nda gazi olan Mustafa Şahin ve 1999 yılında Diyarbakır Hani’de gazi olan Erdoğan Gülmez ile 1994 yılında Hakkari Çukurca’da şehit olan Cevdet Korkmaz’ın ağabeyi Yılmaz Korkmaz ise, son günlerde yaşanan olayların kendilerini üzdüğünü ifade ederek, “PKK’lı teröristlerin sınırda törenle karşılanması bizi derinden sarstı. Bizler bu vatan ve bayrak için canımızı seve seve vermek için teröristlerle çarpıştık. Ancak bu böyle olmamalıydı. Daha en başta hata yapıldı. Abdullah Öcalan teslim edildiğinde hemen asılmalıydı. Madem asılmayacaktı, o zaman onu teslim almayacaklardı. Eğer o asılmış olsaydı şimdi bu durumlar ortaya çıkmazdı. Şimdi bizler gazilerle şehit yakınları olarak madalyamızı utancımızdan göğsümüze takamıyoruz. Bu konuda gerekli hassasiyetin gösterilmesini istiyoruz. Bizler kolumuzu, bacağımızı PKK’lı militanların törenle karşılanması için feda etmedik” diye konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir