Çanakkale’de Deniz Otobüsü Sevinci

19 Ocak 2009

Çanakkale’de deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş. tarafından Güney Kore’den 4 milyon TL’ye satın alınan deniz otobüsü İstanbul’daki gerekli gümrük işlemlerinin tamamlanmasının ardından Çanakkale’ye getirildi.

GESTAŞ A.Ş. Genel Müdürü Hasan Yürükçü, Güney Kore’den satın aldıkları 40 metre uzunluğunda yeni deniz otobüsünün 1 ay önce Hollanda bayraklı ?Saimaagracht? isimli taşıyıcı gemiyle İstanbul’a getirildiğini belirterek, ?300 yolcu kapasitesindeki deniz otobüsümüz İstanbul’da gerekli gümrük işlemlerinin tamamlanmasının ardından kendi personelimiz tarafından Çanakkale’ye getirildi. Yaklaşık 4 milyon TL’ye mal olan yeni deniz otobüsümüz 33 deniz mili hız yapabiliyor. Adını ?Conkbayırı? olarak belirlediğimiz deniz otobüsümüz Çanakkale-Gökçeada arasını 1 saatte, Çanakkale-Bozcaada arasını 50 dakikada, Kabatepe-Gökçeada hattını ise yarım saatte alabiliyor. 4 personelin görev yapacağı deniz otobüsünün hangi hatta çalışacağı konusunda ise şuan tam olarak verilen bir karar yok? dedi.
Bu arada dün öğlen 13.45’de İstanbul’dan yola çıkan deniz otobüsünün ilk seferine Çanakkaleli gazeteciler de katıldı. İstanbul’dan çıktıkları il seferde Çanakkale’ye 7 saatte ulaşabilen gazeteciler deniz otobüsü içinde bol bol fotoğraf çekme fırsatı buldu. Saat 20.45’de şehir iskelesine yanaşan gemiyi meraklı gözlerle seyreden Çanakkaleliler hatıra fotoğrafı çekerken, AK Parti Çanakkale Milletvekili Mehmet Daniş de bir süre deniz otobüsünün içini gezerek yetkililerden bilgi aldı. Deniz otobüsünün önümüzdeki günlerde Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın da katılacağı törenle hizmete gireceği öğrenildi.
İHA

Yorumlar...
  • AVNİ TOZAR
    24/02/2011 22:38

    çanakkaleye hayırlı olsun son sistem gemi kısamanda ulaşım saglar

  • Ş.Tanrıkut GÜNAY
    18/03/2009 22:40

    Çanakkale'miz herzaman güzel şeylere layıktır...Çok iyi bir uygulama ama enkısa zamanda "ONURSAL BAŞKENT" ünvanını almalıdır...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir