Çanakkale’de Depreme Dayanıksız 5 Okul Boşaltılacak

Çanakkale’de Depreme Dayanıksız 5 Okul Boşaltılacak
08 Aralık 2011

Çanakkale genelinde 5 ilköğretim okulunun depreme dayanıksız olması sebebiyle boşaltılacağı ve buralarda eğitim gören öğrencilerin başka okullara nakledileceği açıklandı.

Çanakkale Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, yapılan değerlendirmeler sonunda il merkezinde Mustafa Kemal ve Merkez İlköğretim Okulları’nın, ilçelerde de Eceabat’ta Türközü, Biga’da Tevfik Emin Başarır ve Bayramiç’te Vali Ekrem Özsoy İlköğretim Okulları’nın depreme dayanıksız olmaları sebebiyle boşaltılacağını söyledi. Bardakçı, “Çanakkale il merkezinde 600 öğrencisi bulunan Mustafa Kemal İlköğretim Okulu’ndaki öğrencilerimiz Vali Fahrettin Akutlu İlköğretim Okulu’nda öğrenim görecekler. 938 öğrencisi bulunan Merkez İlköğretim Okulu’ndaki öğrencilerimiz de Cevatpaşa İlköğretim Okulu’nda okula devam edecekler. Bunun dışında ilçelerimizde de yaptığımız incelemeler sonunda bazı okulların depreme dayanıksız olmaları sebebiyle eğitime uygun olmadığını belirledik. Buna göre Eceabat ilçemizdeki Türközü İlköğretim Okulu kapatılacak ve buradaki öğrencilerimiz Hamdibey İlköğretim Okulu’nda öğrenim görecek. Biga ilçemizde de Tevfik Emin Başarır İlköğretim Okulu’ndaki öğrencilerimiz Biga İlköğretim Okulu’nda eğitim görecek. Bayramiç ilçesinde de Vali Ekrem Özsoy İlköğretim Okulu kapatılarak, öğrencilerimiz Gazi İlköğretim Okulu’na taşınacak. Bu kararı öğrencilerimizin can güvenliği açısından aldık. Bu konudaki tebligatlarımızı okullarımıza ilettik. Önümüzdeki haftadan itibaren bu okullarımız kapatılacak ve öğrencilerimiz belirtilen okullara taşınacak. Okulların bir kısmında ikili, bir kısmında da normal eğitim gerçekleştirilecek” dedi.

Milli Eğitim Müdürü Bardakçı, kapatılacak okullarda yapılacak son değerlendirmeler sonunda yıkılmaları ya da güçlendirme yapılması konusunda kesin karar alınacağını belirterek, “Bunun ardından güçlendirilecek olanlarda güçlendirme yapılacak. Güçlendirme imkanı olmayanlar ise yıkılarak yerlerine yenileri yapılacak” diye konuştu.

Alınan kararla şok olduklarını söyleyen veliler ise, “Öğrenimin devam ettiği bir sırada yapılacak olan işlem çocuklarımızı olumsuz yönde etkileyecek. Çoğu öğrencinin evleri okulların yanlarında. Bu yerlerden belirtilen yeni bölgelerdeki okullara çocuklarımızı nasıl göndereceğiz? Çocuklarımız aynı sınıflarında mı olacak? İkili eğitim olursa çocuklarımız bu durumdan çok etkilenecek. Bizlere bu konuda gerekli kolaylığın sağlanmasını istiyoruz” dediler.

Okullarda kantinleri ihale ile kiralayan işletmeciler de bu durumdan rahatsız olduklarını belirterek, “Okulların kapatılması ile ne yapacağımızı şaşırdık. Bizlerin mağduriyeti nasıl giderilecek” diye konuştular.

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, bir süre önce okulları gezerek incelemelerde bulunmuştu. Okulların fiziki durumları ve depreme dayanıklı olup olmadıkları konusunu değerlendiren Vali Tuna’nın gezilerinin ardından kararın alınması dikkat çekti.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir