Çanakkale’de Domates Güvesine Karşı Toplu Mücadele

18 Şubat 2017

Çanakkale’de domates güvesine karşı toplam 15 bin dekar alanda toplu mücadele kararı alındı. Çanakkale İl gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Çanakkale Ziraat Odası ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi tarafından ortaklaşa yürütülen proje kapsamında Kumkale Ovası ve civarındaki köylerde 15 bin dekar alanda biyoteknik mücadele uygulanacak.

Çanakkale Merkez ve Bağlı ilçelerinde Domates tarımının yoğun yapıldığı köylerde Domateste Güvesi Zararlısıyla Mücadele için yapılan proje kapsamında ilk eğitimler başladı. Çıplak Köyünde düzenlenen toplantıya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Ziraat Odası Başkanı İsmail Kaya, İl Genel Meclisi Başkan Yardımcısı Ufuk Ünver, Şube Müdürleri, Köy Muhtarları, Teknik Personel ve çok sayıda üretici katıldı.

Toplantının açılış konuşmasında konuşan İl Müdürü Erdem Karadağ; “İlimizde Domates Güvesi ile mücadele 2010 yılından bu yana yürütülmektedir. 2016 yılı ağustos ayından bu yana ilimizde domates güvesi oranında ciddi bir artış görüldü. Bunun nedeni havaların ılıman gitmesi ve bazı üreticilerin zararlı ile mücadelede özen göstermemesinden kaynaklanmakta. Bu durum bizi ve ziraat odamızı tedirgin etti. Bizde İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, ziraat Odası, Köy Muhtarları, Önder çiftçiler bir araya gelerek bir eylem planı belirledik. Domates yetiştiriciliğinin yoğun yapıldığı köylerde eğitim çalışmaları yaparak çalışmalarımıza başladı. Bu gün burada ilkini gerçekleştirdiğimiz toplantılarımıza başlıyoruz. Domates güvesi ile mücadelede tüm paydaşlar olarak birlikte hareket etmemiz gerekmektedir. Bize gerek domates güvesi ve diğer konulardaki sorunlarınızı anında iletmenizi istiyorum. Bakanlığımız bu konuda her Tarım İşletmesine bir Danışman görevlendirdi” dedi.

Teknik personel tarafından toplantıya katılan üreticilere domates hastalık ve zararlıları, domates güvesi ile mücadele konularında sunumlar yapıldı. Domates güvesinin yaşam döngüsü konusunda görüntülü bilgi verildi. Lifletler dağıtıldı.

Üreticilerin sorularını cevaplanması ve domates güvesi ile mücadele konusunda alınan kararların üreticilere iletilmesinden sonra toplantı sona erdi.

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir