Çanakkale’de Domuz Gribi Paniği

Çanakkale’de Domuz Gribi Paniği
18 Kasım 2009

Çanakkale’de Gazi İlköğretim Okulu’nda 4 öğrencide domuz gibi görülmesinin ardından Sağlık İl Müdürlüğü bu okulda eğitime ara verdi.

Çanakkale Sağlık İl Müdürü Dr. İlhan Güney, H1N1 pandemisiyle mücadele çalışmaları kapsamında Sağlık İl Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü iş birliği ile okullardaki devam ve devamsızlık oranlarının büyük bir dikkatle takip edildiğini belirterek, “Bu çerçevede 16 Kasım 2009 Pazartesi günü il merkezinde bulunan Gazi İlköğretim Okulu yetkilileri bir sınıfta yüksek oranda hastalık sebebiyle devamsızlık olduğunu bildirmiştir. İl Sağlık Müdürlüğü tarafından devamsızlık yapan öğrenciler ile temasa geçilmiş ve 4 öğrencimizden numune alınarak aynı gün İstanbul Bölge Hıfzıssıhha Laboratuvarı’na inceleme amacıyla gönderilmiştir. Gönderilen numunelerin incelemeleri 17 Kasım 2009 tarihinde tamamlanmış ve 4 öğrencimizin H1N1 virüsü taşıdıkları tespit edilmiştir. Bunun üzerine tedbir amaçlı olarak İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun 18 Kasım 2009 tarih ve 11/A sayılı kararı gereği Merkez Gazi İlköğretim Okulu’nda 18 Kasım 2009 ile 22 Kasım 2009 tarihleri arasında eğitim ve öğretime ara verilmiştir” dedi.

Dr. Güney, şu an itibarıyla Çanakkale genelindeki hastanelerde HI1N1 sebebi ile servis ve yoğun bakımda yatan hasta bulunmadığını belirterek, “İl Sağlık Müdürlüğü’müzce organize yurt, kışla ,sanayi tesisleri ve özellikle okullar büyük bir dikkatle takip edilmekte olup, gerekli görülen tüm tedbirler ivedilikle alınmaktadır. Vatandaşlarımızın sağduyulu davranarak Sağlık Bakanlığı ve İl Sağlık Müdürlüğü açıklamalarına itibar etmeleri, sağlık tesislerimizin düzenli işleyişleri açısından domuz gribi bulgusu gösteren vatandaşlarımızın sağlık tesislerine müracaat etmeleri, bakanlığımız ve müdürlüğümüzce yazılı ve görsel basında birçok kere ifade edilen basit korunma ve hijyen tedbirlerini uygulamaları pandemiye karşı yapılan mücadeleye katkı sağlayacaktır. Bu çalışmalarımızla eş zamanlı olarak 6 ay – 5 yaş çocuklarımız ve kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımız için H1N1 (domuz gribi) aşısının sağlık tesislerine dağıtımı bugün tamamlanacaktır. 19 Kasım 2009 tarihi itibarı ile 6 ay-5 yaş arası çocuklarımız ve kronik hastalığı bulunan vatandaşlarımıza; domuz gribi (H1N1) aşısı olmak üzere sağlık tesislerimize geldikleri takdirde kendilerinden hiçbir bilgi ve belge istenmeden ücretsiz olarak aşıları yapılacak ve aşı kartları verilecektir. Aşılamalar sırasında 3 hafta ara ile 2 doz aşılanması gereken 9 yaş ve altı çocuklarımız ve immünsuprese vatandaşlarımızın sağlık personelince ikinci aşılama tarihleri ile ilgili yapılan uyarıları dikkate almaları büyük önem arz etmektedir. İl Sağlık Müdürlüğü’müzce H1N1 pandemisine yönelik tüm çalışmalar, vatandaşlarımızın sağlığını korumanın her şeyin üstünde olduğu bilinciyle büyük bir dikkat, titizlik ve özveri ile yürütülmektedir” açıklamasını yaptı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir