Çanakkale’de Ekonomik Krizin Acı Tablosu

Çanakkale’de Ekonomik Krizin Acı Tablosu
04 Aralık 2008

Çanakkale Boğazı’nda denize açılan balıkçıların ağlarına takılan yarım ton sardalyanın araçlara nakli sırasında ellerinde poşetlerle bekleyen vatandaşlar, yere düşen balıkları toplamak için büyük çaba sarf etti.

“Uysal 1” isimli tekneyle gece denize açılan balıkçılar, ağlarına takılan yarım ton sardalya balığı ile sabah erken saatlerde Çanakkale İskelesi’ne döndü. Teknenin kasalar dolusu balıkla Gümrük İskelesi’nin bulunduğu yere yanaştığını gören Çanakkaleliler de ellerinde poşetlerle bu bölgeye akın etti. Satılmak üzere buzlanarak kasalarla araçlara konulan balıklardan yere düşenleri poşetle alıp evlerine götürmek isteyen vatandaşlar, ilginç görüntüler oluşturdu. Vatandaşlar, kilosu 3-4 liraya satılan sardalya balığını dahi alamayanların yere düşen balıkları toplayıp evlerine götürdüklerini ifade ederek, “İşte ekonomik krizin bizleri getirdiği durum” dedi.

Bu arada yarım ton sardalya balığını Çanakkale Boğazı Ilgardere mevkiinde ağla yakaladıklarını belirten “Uysal 1” isimli teknenin yetkilisi Hasan Karabiber, “Sardalyanın kilosu tezgahlarda 3-4 YTL’ye satılıyor. Biz ise kasasını 20-25 YTL’ye satıyoruz. Balıkçılık aynı borsa gibi. Bir gün 50 YTL, diğer gün 20 YTL olabiliyor. Bu sene balık geçtiğimiz yıla göre çok ucuz. Karadeniz’de çok bol hamsi çıktığı için bizim burada tuttuğumuz balıklar fazla para yapmıyor. Normalde bu sardalyanın kasasının 40-50 YTL’den satılması lazım. Karadeniz’de hamsi bolluğu sebebiyle burada en fazla 20-25 YTL’ye satılıyor” dedi.

Balıklar daha sonra araçlara yüklenerek satılmak üzere İstanbul ve İzmir’e gönderildi.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir