Çanakkale’de Elektrik Tesisatçılarına Hırsız Şoku

29 Mart 2012

Çanakkale’de son aylarda yapımı devam eden inşaatlarda duvarlara döşenen yüzlerce metre bakır elektrik kablolarının çalınması elektrik tesisatçılarını zor durumda bırakıyor.

Çanakkale Elektrikçiler ve Elektronikçiler Odası Başkanı İsmail Karabacak, son aylarda yapımı devam eden inşatların duvarlarından sökülerek çalınan bakır elektrik kablosu miktarındaki artışın kendilerini endişelendirdiğini belirterek, “Büyük emekler sarf ederek inşaatlarda duvarlara elektrik kablolarını döşeyen tesisatçılarımız sabah geldiklerinde duvarlarda bu kablolarını bulamıyor. Son aylarda bu şekilde yaşanan hırsızlık sayısında büyük artış var. Elektrikçiler büyük emekler sarf ederek duvarlara döşedikleri kabloların çalınmasının dışında emeklerinin de boşa gitmesinin üzüntüsü yaşıyor. Geçen yıl son 3-4 ayda bu şekilde 30-40 olay yaşanırken bu yıl bu sayı daha da arttı. Hırsızlık olaylarının büyük kısmı resmi kayıtlara geçerken bazı çalışanlarımız da “Nasıl olsa şahıs yakalansa bile serbest bırakılıyor” deyip şikayetçi olmiyor. Bunlarla birlikte sayı daha da fazla oluyor. Bu konudan çok endişeliyiz. Sorunun çözümü için Emniyet müdürümüzden randevu ayıp durumu konuşacağız” dedi.

Oda Başkanı İsmail Karabacak, yapımı devam eden inşaatlarda yaşanan elektrik kablosu hırsızlıklarının önüne geçmede güvenlik önlemlerinin olması gerektiğini de belirterek, “Yapımı devam eden binaların etrafı kapatılıp tek giriş kapısı yapılsa dahi buraya yine de üstünden atlayarak giriliyor. Hırsızlar da yine kabloları çalabiliyor. Her yeni inşaata güvenlik kamerası takılması da mümkün değil. Belki inşaat bitene kadar bu yerlerde bir güvenlik görevlisi çalıştırılabilir. Ancak her ne kadar güvenlik olsa da hırsızlara kilit dayanmıyor. Emniyet birimlerinden bu konularda daha etkin bir çalışma bekliyoruz” dedi.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir