Çanakkale’de Geriatrik Destek Merkezi Kurulacak

Çanakkale’de Geriatrik Destek Merkezi Kurulacak
13 Ekim 2011

Çanakkale Valisi Güngör Azim Tuna, Türkiye’de bir ilki başararak ilde sağlık turizmini harekete geçirecek geriatrik destek merkezini kurmak için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Vali Güngör Azim Tuna, Çanakkale’de sağlık turizmini geliştirmek amacıyla kısa bir süre önce bir toplantı yaptıklarını belirterek, “Başkanlığımda Çanakkale’de Hücresel Tedavi Derneği Başkanı Prof. Dr.Osman İlhan, iç hastalıkları ve hemotoloji uzmanı Prof. Dr. Mehmet Ali Özcan, hemotoloji uzmanı Prof. Dr. Zafer Gülbaş ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, TIP Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hüseyin Özdemir, TIP Fakültesi Başhekimi Doç. Dr. Murat Coşar, Vali Yardımcısı Canan Hançer Baştürk’ün katılımıyla bir toplantı yaptık. Sağlık turizmine katkı sağlayacak bu projemizde oluşturulması düşünülen bir alan içinde geriatrik destek merkezi kurmak istiyoruz. Çanakkale’de kurulacak bu yeri şu an açıklamak istemiyorum. Burası hayatın ilerleyen yıllarında, kişilerin sağlığının korunması, hastalıklarının önlenmesi, toplumdan soyutlanmadan yaşamlarını sürdürmeleri ve çok yönlü değerlendirmelere dayalı tedaviyi hedef alan bilimsel uygulamaları içeren, içerisinde psikiyatrist ve psikologlar, beslenme uzmanları, uzman hekim, yardımcı sağlık personeli, fizik tedavi ve rehabilitasyon ekipleri, gönüllülerin olacağı bir merkez olacak. Ayrıca burada Türkiye’de az sayıda ilimizde bulunan “rejeneratif tıp uygulama kliniği” doku ya da organların işlevselliğini geri kazandırma amacı ile kullanılan kök hücre araştırmaları ve tedavisinin yapılacağı, Türkiye’nin en büyük GMP hücre laboratuvarının kurulması da amaçlanıyor. Böyle bir merkezin kurulmasıyla sağlık alanında zaten başarılı çalışmalarıyla ön planda olan ilimiz bir sağlık üssü konumuna gelecek” dedi.

Vali Tuna, merkezin kurulması ile yurt içi ve yurt dışından da çok sayıda kişinin Çanakkale’ye geleceğini belirterek, “Çanakkale böylece sağlık turizminin merkezi haline gelecek” şeklinde konuştu.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir