Çanakkale’de Görme Engelliler Dalgıçlığa Başladı

10 Mayıs 2010

Çanakkale’de görme engelliler zor bir spor dalı olan dalgıçlığı kendilerinin de yapabileceğini gösterebilmek için, aldıkları kursu başarı ile tamamlayarak havuzda uygulama yaptılar.

Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclis Başkanı İbrahim Baddal, engellilerin de bu sporu yapabileceğini gösterebilmek için Çanakkale Sualtı Cankurtarma Spor Kulübü yetkilileriyle temasa geçtiklerini belirterek, “Burada 3 yıldız eğitmenimiz Ercan Zeybek’den bizlere yardımcı olmasını ve her ne kadar görmesek de denize dalış yapmak istediğimizi söyledik. O da arkadaşları ile birlikte yardımcı olarak bizi 15 günlük bir eğitime tabi tuttu. Görme engelli 6 arkadaşımızla birlikte kurslarımızı başarı ile tamamlayıp bugün ilk deneme dalışımızı yüzme havuzumuzda yaptık. Buradan şunu açıkça söylemek istiyorum. Denizin ve suyun altı cadde ve sokaklardan daha tehlikesiz. Çünkü su altında bizlere engel olacak direkler, araçlar yok. Hedefimiz, görme engelli sanatçımız Metin Şentürk’ün karada kırdığı rekoru, Çanakkaleli görme engelliler olarak denizin altına tüple en derine dalarak kırmak ve Guinness Rekorlar Kitabı’na girmek. Engellilere fırsat tanındığında neler yapabileceklerini biz bu şekilde herkese göstermek istiyoruz” dedi.

3 yıldız eğitmen Ercan Zeybek ise 6 görme engelliyi tüple dalışa hazırlarken fazla zorluk yaşamadığını belirterek, “Burada bana yardımcı olan arkadaşlarımla birlikte bir sorun yaşamadık. Görme engellilerle deniz altında el hareketleri ile birbirimize dokunarak anlaşıyoruz. Bu sebeple de sorun çıkmıyor. Kısa süre sonra denizde dalışlarıa başlayacağız” dedi.

Çanakkale Anafartalar Yüzme Havuzu’nda gerçekleştirilen etkinlikte 3 yıldız eğitmen Ercan Zeybek nezaretinde tüple havuza dalan İbrahim Baddal ve Selami Erfidan başarılı bir şekilde dalışlarını tamamladı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir