Çanakkale’de Hakimden Hukuk Dersi: “Şiddet İçermeyen Açıklamaya Ceza Verilmez”

Çanakkale’de Hakimden Hukuk Dersi: “Şiddet İçermeyen Açıklamaya Ceza Verilmez”
23 Aralık 2013

Çanakkale’de Valiliğin yasakladığı alanda açıklama yaptıkları için 21 eğitimciye verilen para cezası iptal edildi. Cezayı kaldıran Hakim Halil Güner, şiddeti içermeyen ve şiddete teşvik etmeyen hiçbir açıklamanın cezalandırılamayacağını belirtti.

Radikal Gazetesi’nden İsmail Saymaz’ın haberine göre, Çanakkale’de, geçen 6 Ağustos’ta Eğitim-Sen üyeleri tarafından Hüseyin Akif Terzioğlu Güzel Sanatlar ve Spor Lisesi’nin girişinde bir basın açıklaması yapıldı. Eylemden sonra polis, Çanakalle Valiliği’nin talimatına göre okul önlerinde gösteri yapılamayacağını belirterek, Kabahatler Kanunu’na göre 21 kişiye 182’şer TL para cezası kesti. Karara Çanakale 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nde itaraz edildi. Çanakkale Emniyeti, mahkemeye gönderdiği savunmada, valiliğin kararını dayanak göstererek, ‘kamu güvenliği’ gerekçesiyle bu cezanın verildiğini savundu. Keza emniyet, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) de bu durumda hakların sınırlanabileceğine imkan verdiğini öne sürdü. Hakim Halil Güner, 16 Aralık’ta verdiği kararında, para cezasını iptal etti. “AİHS’e göre özgürlükler asıldır, sınırlama istisnaidir” diyen Hakim Güner, AİHS’in 10. maddesinde düzenlenen ifade özgürlüğünün bilgi ve fikir alma, kanaat sahibi olma, bilgi ve fikir açıklama özgürlüklerini içerdiğini kaydetti. Güner, hakkın ancak yasayla sınırlanabileceğini ve sınırlamanın da “meşru bir amacın olması ve demokratik toplum gereklerine aykırı olmaması” hallerinde mümkün olabileceğini vurguladı.

Haberin devamı ve ayrıntıları Radikal Gazetesi sayfalarında okunabilir: “Hakimden hukuk dersi: Şiddet içermeyen açıklamaya ceza verilmez / Radikal

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir