Çanakkale’de Homofobi Karşıtı Yerel Buluşma: Homofobi Kimin Meselesi?

Çanakkale’de Homofobi Karşıtı Yerel Buluşma: Homofobi Kimin Meselesi?
Semra Canbulat
15/02/2014
15 Şubat 2014

Ayrımcılığa karşı Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Travesti ve Transeksüel (LGBT) bireylerin insan haklarının geliştirilmesi yönünde sosyal, kültürel ve akademik alanlarda etkinlikler düzenleyen Kaos GL Derneği’nin Türkiye’de LGBT bireylere yönelik ayrımcılığın tartışılmasına ve görünürlüğünün sağlanmasına zemin yaratmayı amaçlayan homofobiye karşı yerel buluşmaları sürüyor.

Kaos GL Derneği, bu etkinlikler ile Türkiye’de LGBT bireylere yönelik ayrımcılığın tartışılmasına ve görünürlüğünün sağlanmasına zemin yaratmayı amaçlıyor.

Çanakkale’de KAOS GL Derneği, Çanakkale Bağımsız Kadın Kolektifi (ÇABA), Ece Ayhan Sivil Girişimi (EASG) ve Pan Görsel Kültür Derneği’nin işbirliğiyle düzenlenen homofobi-transfobi karşıtı yerel buluşma 16 Şubat 2014 Pazar Günü saat 14.00’te Pan Görsel Kültür Derneği’nde gerçekleşecek.

ÇABA: LGBT bireyler için de adalet, eşitlik ve özgürlük
Daha önce Çanakkale’de feminist atölyeler kapsamında LGBT bireylerin uğradığı hak ihlalleri, sosyal normlar nedeniyle ailelerinden ve çevrelerinden gördükleri şiddet, cinsel yönelim ve cinsiyet kimliğine yönelik ayrımcı yasalar, LGBT bireylere yönelik nefret cinayetlerini tartıştıklarını ve homofobi karşıtı bir yerel buluşmanın Çanakkale’de gerçekleşmesini çok önemsediklerini belirten ÇABA Kadın Kolektifi üyeleri, bu etkinlikle konunun kent gündeminde tartışılmasını ve Çanakkale’de yaşayan LGBT bireylerin görünür olmalarına, yaşadıkları sorunların çözümüne yönelik bir zemin oluşmasına katkı sunmak istediklerini belirtti.

Homofobi ve transfobi meselesi ile cinsiyetçilik, milliyetçilik, ırkçılık, militarizm arasındaki bağlantılara dikkat çekip “Homofobi kimin meselesi?” sorusunu farklı kesimlerinden insanlarla bir araya gelerek sorulacağı etkinlik “Homofobi Karşıtı Buluşmalar” ile ayrımcılıklara karşı mücadele pratikleri ve özgürlük mücadeleleri arasında yatay ağlar örmeyi hedefliyor. Kaos GL Derneği’nden Seçin Tuncel, Remzi Altınpulat ve Ayşe Panuş’un da katılacağı etkinlik konuya ilgi duyan herkesin katılımına açık.

Not: Eğitim-Sen Çanakkale Şubesi 15 Şubat 2014 Cumartesi günü Saat 12.00 ? 17.30 arasında İsmetpaşa Mahallesi Meclisi binasında (İsmet Paşa mah. Şevket Bey sok. No:20/1 Carrefour-SA arkasında) Eğitimde Homofobi ve LGBT’lerin Sorunları başlıklı bir eğitim programı gerçekleştirecek.bkz: http://kaosgl.org/sayfa.php?id=15806

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir