Çanakkale’de İletişim Fakültesi Sevinci

05 Temmuz 2011

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Bakanlar Kurulu’nun ÇOMÜ’nün İletişim Fakültesi ile Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu kurulmasına yönelik taleplerini kabul etmesinin önemine değinerek, “ÇOMÜ her geçen yıl Türkiye’nin en büyük üniversitelerinden biri olma yolunda emin adımlar ile ilerliyor. En son alınan karar gücümüze güç katacak” dedi.

Rektör Laçiner, üniversitede İletişim Fakültesi açılması kararının çok önemli olduğunu belirterek, “Aylardır bu kararın çıkmasını bekliyorduk. Yeni fakülte kurulması kararı uzun ve meşakkatli bir iş. YÖK, Milli Eğitim Bakanlığı, Maliye ve Başbakanlık arasında uzun bir yolculuktan sonra nihayet geçtiğimiz hafta yeni fakülte kararımız çıktı. Yeni İletişim Fakültesi tıpkı Tıp Fakültelerinde olduğu gibi her üniversiteye kurdurulmuyor. Bunun için çeşitli kriterler var. Bir üniversitede İletişim Fakültesi’nin olmasının prestij etkisi de bulunuyor. Bundan sonra yarının gazetecilerini, medya çalışanlarını, halkla ilişkilercilerini ve diğer iletişimcilerini ÇOMÜ yetiştirecektir. Yarının gündeminin oluşturulmasında ÇOMÜ mezunlarının hayati bir önemi olacaktır” dedi.

“SOSYAL BİLİMLER ÇOMÜ’DE İSTENİLEN DÜZEYİN ÇOK GERİSİNDE”

ÇOMÜ’de sosyal bilimlerin istenilen düzeyde olmadığını belirten Prof. Dr. Laçiner İletişim Fakültesi’nin bu yöndeki çalışmalarının bir parçası olacağının altınını da çizerek, “Ne yazık ki sosyal bilimler ÇOMÜ’de istenilen düzeyin çok gerisinde. Oysa ki sosyal ve beşeri bilimler bulundukları bölgeye en çok katkı yapan, üniversitelerin adına güç katan bölümlerdir. Bu nedenle mevcut İ.İ.B.F. Eğitim Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültemizin ilgili bölümlerine ek olarak İletişim Fakültesi, yeni bir İ.İ.B.F. ve Hukuk Fakültesi kurulmasına büyük önem veriyoruz. Ayrıca Fen-Edebiyat Fakültemiz içerisinde yer alan Tarih, Felsefe gibi bölümlere yenilerini eklemeyi de düşünüyoruz. Bu açıdan bakıldığında İletişim Fakültesi’nin açılıyor olması ÇOMÜ’nün Sosyal Bilimler yönüne güç katacaktır. Çünkü İletişim Fakültesi’nde sadece medya değil, kurumlar ve insanlar arası ilişki ve iletişim de ele alınacaktır” dedi.

“ÇOMÜ’NÜN ÖĞRENCİ SAYISININ EYLÜL AYINDA 30.000’İ AŞMASINI BEKLİYORUZ”

Laçiner İletişim Fakültesi’nin bu yıl öğrenci alabilmesinin zamanlama nedeniyle güç olduğunu, zaten önceliklerinin de öğrenci sayısını hazır olmadan arttırmaktan ziyade kaliteyi garanti altına alacak altyapı kurulduktan sonra öğrenci almak şeklinde olduğunu belirterek, “ÇOMÜ’nün öğrenci sayısının Eylül ayında 30.000’i aşmasını bekliyoruz. Yeni fakülte ve bölümler öğrenci sayımızın artmasında önemli bir etken. Ayrıca özellikle meslek okullarında eksik kalan kontenjanların kullanımının artmasıyla bu sayı daha da artabilecektir. İletişim Fakültemiz ise henüz kuruluş aşamasında olduğundan önceliği öğretim kadrosunun oluşturulmasına vereceğiz. Bu bağlamda kadro oluşumu için ilana çıkmaya hazırlanıyoruz. Nitelikli bir kadroyu kurduktan sonra gerisi çok daha kolay olacaktır. Diğer taraftan yeni fakülte için bina çalışmalarına da hızla başlanacak. Bu zaman içerisinde ise İletişim Fakültemiz mevcut binalarımızdan birinde faaliyetlerine devam edecektir” şeklinde konuştu.

Rektör Prof. Dr. Sedat Laçiner İletişim Fakültesi dışında Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu’nun açılmasının da önemli bir karar olduğunu belirterek, “ÇOMÜ sadece bilimsel ve fakülte eğitimi alanında değil, mesleki yüksek öğretimde de oldukça iddialı bir üniversite. Bu nedenle birden fazla alanda faaliyet gösteren bir üniersite olarak yükümüz oldukça ağır. Öğrencilerimizin neredeyse üçte biri meslek okullarında ve yüksek okullarda eğitim görüyor. Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu açılması kararıyla birlikte bu alandaki iddiamız da devam edecektir. Bu okulumuzda sadece bilen değil, bildiğini uygulama alanına sokabilen mezunlar yetişecektir. Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu sayesinde Çanakkale ve çevresinde iş dünyasının ihtiyaç duyduğu sahayı da iyi bilen personel ihtiyacı önemli oranda karşılanacaktır” dedi.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir