Çanakkale’de İlk Kez “Kalp Kapak Tamiri” Yapıldı

12 Mayıs 2013

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Tarafından, Çanakkale’de ilk kez “Kalp Kapak Tamiri” gerçekleştirildi.

Daha önce ilimizde ilk olarak karın damarındaki balonlaşmayı stentle tedavi eden ve varis hastalarına kesi olmadan Radyofrekans dalgaları müdahalesiyle ses getiren Kalp ve Damar Cerrahisi kliniğinde bu kez de kalp kapağı değiştirilmeden kalp kapak tamiri yapıldı. Ömür boyu kan sulandırıcı ilaç kullanılması gerekliliğini ortadan kaldıran, yaşam kalitesini artıran ve mekanik kapağın birçok komplikasyonundan korunmayı sağlayan bu teknik Türkiye’de sadece belli ve büyük Kalp Cerrahisi merkezlerinde uygulanmaktadır. Teknik hakkında kısaca bilgi veren Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Mustafa Saçar: “Son bir hafta içerisinde 5 tane Kalp Kapağı tamiri yaptık. Bu teknik sayesinde hastalarımızın kendi Kalp Kapaklarını koruyarak kendi dokularıyla tamir ediyoruz, hastalarımızın ameliyat sonrası döneminde iyileşmeleri daha hızlı oluyor. Bu teknik sayesinde hastalarımız ömür boyu kan sulandırıcı ilaç kullanmıyor” dedi.

Ameliyat olan D.Ş. isimli hasta, ameliyat sonrasında: “20 yıldır kalp rahatsızlığım devam etmekteydi, şimdi ise hiç kalp rahatsızlığı yaşamamış gibiyim. Emeği geçen tüm doktorlarımıza ve diğer sağlık çalışanlarına minnet borçluyum” dedi.

[comu.edu.tr]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir