Çanakkale’de İnsülin Kullanan Diyabet Hastaları Okullu Oldu

Çanakkale’de İnsülin Kullanan Diyabet Hastaları Okullu Oldu
20 Ekim 2009

Çanakkale Devlet Hastanesi Diyabet Eğitim Polikliniği tarafından şeker hastalarını bilgilendirmek amacıyla kurulan ?Diyabet Okulu?nda eğitimler başladı.

Devlet Hastanesi eğitim salonunda 4 hafta sürecek eğitim ile ilgili açıklamalarda bulunan Dahiliye Uzmanı Dr. Hakan Çetin, Çanakkale?de 7 bin 500?e yakın şeker hastasının bulunduğunu belirterek, ?Bunların da sadece bin 500?ü hastanemize kayıtlı durumda. 1 Dahiliye Uzmanı, 2 hemşire, 1 diyetisyen ve 1 psikolog olmak üzere toplam 5 kişilik bir ekiple gerçekleştirdiğimiz Diyabet Okulumuzdaki eğitimlerimize geçtiğimiz yıl başlamıştık. Bu yılda ikincisini düzenlediğimiz okulumuza 50?ye yakın insülin kullanan diyabet hastamız katılıyor. Bu eğitimlerimizde diyabet konusunda hastalarımızı bilinçlendirip onları uymaları gereken konular hakkında bilgilendireceğiz. Bizler ayrıca burada bir tek eğitimle de kalmayacağız. Bundan sonra diyabet hastalarını çok iyi takip ve tedavi edeceğiz. Halktan ve hastalarımızdan gelen talep doğrultusunda yönetimimizin de desteği ile açtığımız bu Diyabet Okulumuzu daha da geliştirmekten yanayız? dedi.

Uzman Dr. Hakan Çetin, daha sonra 4 hafta sürecek eğitimde ilk konu olan diyabet hastalığı ve tipleri hakkında bilgiler verdi. Diyabetin vücudun kan şekerini normal sınırlar içinde tutma yeteneğini kaybetmesi olduğunu belirten Çetin, ?Erken teşhis ve tedavi olmadığı taktirde diyabet, hastalarımızın vücutlarında organ kayıplarına neden olabildiğinden yaşam kalitesinde de olumsuzluklar yapabiliyor. Bu sebeple diyabetli hastaların çok dikkatli olmaları gerekiyor? dedi.

4 hafta sürecek kurslar sonunda sınav yapılacak ve bu sınavdan başarılı olacak diyabet hastaları belge almaya hak kazanacaklar.

İHA

Filtreler:
Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir