Çanakkale’de İsrail’in Protesto Edildiği Eylemde Gerginlik

03 Ocak 2009

Çanakkale’de, İsrail’in Filistin halkına yönelik yaptığı saldırıları kınamak için düzenlenen protesto gösterisinde bir konuşmacı Hitler’i ve faşizmi övünce gergin anlar yaşandı.

Demokratik kitle örgütlerine mensup çok sayıda kişinin katıldığı eylem öncesi bir konuşma yapan Yapı Yol Sen Çanakkale İl Temsilcisi Önder Ergül, Hitler’i örnek vererek, “Faşist Hitler Yahudileri gaz odalarında yaktığında, kendi yandaşları sitem etmişlerdi. O da ‘Sizin aklınız ermez. Az bile yapıyorum. Bunlar dünyanın başına bir gün bela olacaklardı’ demişti. Ne yazık ki zaman maalesef Hitler’i haklı çıkardı” dedi.
Eyleme destek vermek üzere alanda bulunan Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise bu konuşmaya şiddetle tepki göstererek, “Bu sözler çok yanlış. Bu sözleri düzeltin. Metni okuyun ve yorum yapmayın. Burada faşizmi övemezsin. Faşizme karşı methiye olmaz. Lütfen metni okuyun. Burası Çanakkale. Açıklamanızı doğru dürüst yapın. Burada Hitler’i, faşizmini övme hakkına sahip değilsiniz. Bu hakkı da size kimse vermiyor” diye konuştu.

Eylemde kısa süreli gerginlik yaşanırken, KESK Dönem Sözcüsü Zeki Önder ise, Çanakkale sivil toplum kuruluşu olarak İsrail’in Filistin halkı üzerindeki katliamını şiddetle kınadıklarını belirterek, “Bütün aydınları, bilim insanlarını, emekçileri katliamın durdurulması için seslerini yükseltmeye çağırıyoruz. İsrail’e askeri harekatı durdurma çağrısında bulunuyoruz. Bir halkın kısmen yok edilmesi anlamına gelen soykırım suçunun bütün dünyanın gözleri önünde işlenmesine, dünyadaki bütün vicdan sahibi insanların tavır koyması gerektiğini ifade ediyoruz. Birleşmiş Milletleri, Filistin halkına yönelik bu insanlık suçuna susarak ortak olmaması konusunda sesleniyoruz” ifadelerini kullandı.

Protesto gösterisi atılan sloganların ardından olaysız bir şekilde son buldu.
İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir