Çanakkale’de Kadın Çiftçiler Yarıştı

Çanakkale’de Kadın Çiftçiler Yarıştı
13 Mart 2010

Çanakkale’de, bu yıl yedincisi düzenlenen, “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” isimli bilgi yarışmasının birincisi Lapseki Dumanlı köyü oldu.

Tarım Bakanlığı’nın, kırsal kesimde yaşayan kadın çiftçilerin birbirleriyle tanışıp-kaynaşmaları, kendilerine güven sağlamaları, sosyal etkinlikte bulunmaları, Tarım Bakanlığınca yapılan eğitim ve yayım çalışmaları ile tarımsal konulardaki bilgi ve becerilerinin değerlendirilmesi amacıyla düzenlediği, “Kadın Çiftçiler Yarışıyor” bilgi yarışmasının Çanakkale finalinde merkez ilçeyle birlikte toplam 9 ilçe yarıştı.

Eceabat Küçükanafarta köyünün mazeretleri nedeniyle katılamadığı yarışma Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi?nde yapıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı?nın okunmasıyla başlayan yarışma öncesi bir konuşma yapan Çanakkale Tarım İl Müdür Vekili Mustafa Nazlım, yarışmanın önemine değinerek, ?Toplum ve aile yaşamının her alanında, üretimde, sağlıkta, gıda ve beslenme alanında oldukça fazla sorumluluk yüklenen kadınların kalkınmaya, katılımı hem ülke ekonomisi hem de kadının statüsünün yükselmesi açısından önem taşımaktadır. Kırsal alanda çalışan kadınların geneli ücretsiz aile işçisi statüsünde yer almaktadır? dedi.

Vali Yardımcısı Hüseyin Kulözü ise yaptığı konuşmada kadının önemine değinerek, kadını ihmal edilen bir toplumun asla ilerleyemeyeceğini söyledi. Yapılan konuşmaların ardından, ÇOMÜ Kafkas Halk Topluluğu öğrencileri tarafından Kafkas oyunu oynandı. Gelibolu Bolayır beldesi, Lapseki Dumanlı köyü, Ezine Geyikli beldesi, Biga Gümüşçay beldesi, Ayvacık Güzelköy, Yenice Kalkım köyü, Merkez ilçeden Kumkale beldesi, Bayramiç Türkmenli köyü ve Gökçeada Yenibademli köyünden katılan kadın çiftçiler birinci olabilmek birbirleri ile yarıştı. Oldukça çekişmeli geçen yarışmada Lapseki Dumanlı köyü birinci olurken, Gelibolu Bolayır Beldesi ikinci, Merkez ilçe Kumkale beldesi de üçüncü oldu. Yarışma sonunda dereceye girenlere ise çeşitli ödüller verildi. Yarışmayı birincilikle bitiren Lapseki Dumanlı köyü 14 Nisan 2010 tarihinde 9 ilin katılımıyla Manisa?da yapılacak olan bölge yarışmasına gitmeye hak kazandı.

Yarışmaya Vali Yardımcısı Hüseyin Kulözü, İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, Belediye Başkan Vekili Belgin Akpınar ve çok sayıda davetli katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir