“Çanakkale’de Kadın Cinayetlerine Karşı İsyandayız!”

09 Temmuz 2014

Çanakkale Kadın Platformu, boşanmak üzere olduğu eşi tarafından öldürülen Şefika Söylemez için adalet talep etmek ve erkek şiddetine karşı yaşam hakkını savunmak için 11 Temmuz Cuma günü sat 18:30’da Çanakkale İskele Meydanı’nda toplanarak bir basın açıklaması yapacak.

“Kadın cinayetlerine karşı yasta değil isyandayız”
Çanakkale Kadın Platformu’ndan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Çanakkale’de bir kadın kardeşimizi kaybettik, erkek şiddeti bir kadının daha hayatına mal oldu. 21 yaşında olan Şefika Söylemez kocasından boşanmak istediği için evinin önünde silahla vurularak öldürüldü.Şefika aldığı tehditler nedeniyle hakkında koruma tedbir kararı çıkarılmış olan bir kadın kardeşimizdi ve koruma altındayken öldürüldü. Kocasının uzaklaştırma kararı olmasına rağmen, Yusuf Söylemez evin önüne kadar yaklaştı. Koruma yasası gerektiği gibi uygulanmadı ve Şefika evinin önünde kurşunlanarak öldürüldü.
Gerçek şu ki koruma altında kadın kardeşlerimiz öldürülüyor, kadın cinayetleri artıyor.Kadınların öldürülmemesi için var olan koruma yasası dahi uygulanmıyor. 2014 yılının ilk altı ayında 139 kadın kardeşimizi kaybetmemize rağmen ceza yasasında kadın katillerine caydırıcı bir yasal düzenleme yapılmıyor. Biz kadınlar artık kadın cinayetlerine karşı yasta değil isyandayız. Koruma altındayken öldürülen birçok kadın kardeşimiz gibi Şefika Söylemez de yaşam hakkının peşinden gitti. Bizler de kadınların yaşam hakkı için mücadeleyi yükselteceğiz.
Erkek şiddetine karşı yaşam hakkımızı savunmak Şefika Söylemez arkadaşımız için adalet talep etmek için
11 Temmuz Cuma günü sat 18:30’da Çanakkale İskele Meydanında toplanıyoruz.
Tüm duyarlı kesimleri kadın cinayetlerine karşı ses çıkarmaya ve mücadele etmeye çağırıyoruz.”

Ayrıca konuyla ilgili Eğitim-Sen Şube Kadın Sekreteri Yasemin Adsız tarafından yapılan açıklamada da şu ifadelere yer verildi:

“Bir kadın kardeşimizi kaybettik. 21 yaşında olan Şefika Söylemez kocasından boşanmak istediği için evinin önünde silahla vurularak öldürüldü.
Şefika aldığı tehditler nedeniyle hakkında koruma tedbir kararı çıkarılmış olan bir kadın kardeşimizdi ve koruma altındayken öldürüldü. Kocasının uzaklaştırma kararı olmasına rağmen, Yusuf Söylemez evin önüne kadar yaklaştı. Koruma yasası gerektiği gibi uygulanmadı ve Şefika evinin önünde kurşunlanarak öldürüldü.
Aile bakanı Ayşenur İslam’ın daha birkaç gün önce “Koruma altındaki kadınlar öldürülmüyor” yalanının acı sonuçlarını ne yazık ki bugün burada koruma altında öldürülen kadın kardeşimizle yaşadık. Bakanlık görevini almasından bu yana onlarca kadın koruma altındayken öldürülmesine rağmen, Ayşenur İslam bu gerçeğin üstünü kapatmaya çalışarak yalan söyledi.
Biz emekçi kadınlar daha fazla kadın cinayetinin olmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Ama sermayedarların sesi olan kadınlar koruma altında kadınların öldürülmediği yalanını söylüyorlar, Ayşenur İslam bunu söyleyerek esasında kadın koruma yasasının uygulanmadığı gerçeğinin üstünü örtmeye çalışıyordu. Faşizmini ülkede kadın erkek çocuk demeden çıkarları doğrultusunda kimi zaman din yaftasına sarılarak yasalar koyan uygulayan kadınları 4+4+4 ile keyfi olarak eğitimsizliğe bırakan AKP iktidarı ve onun destekçileridir.

Şefika’nın hayatını kurma hakkı vardı
Şefika Söylemez kardeşimiz gencecik yaşında ölümü göze alarak kendi ayakları üzerinde duracağı bir hayat kurmak istiyordu. Kapitalist ekonominin sözcüleri sefalet ücreti ve yozlaşmayı destekleyen tutum tavır uygulama ve yasalarıyla, Şefika gibi kardeşlerimizin hayata tutunmasına engel olmak üzere kurulmuş durumda.Kadınların kaç çocuk doğuracağından, kaç yaşında evleneceğini, hamileyken kaç kere sokağa çıkacağına kadar her konuda kadınların hayatını belirlemeye çalışırken, kadınların kendi hayatlarını belirlemesi için hiçbir şans tanımıyor, bu konudaki görevlerini yerine getirmiyor. Kadınların toplumda birer özne olması için şart olan yasaları uygulamıyor.
Kreş hakkı olmadığı için eve hapsolan kadınlarımız yalnızlaşmakta yalnızca tüketim objesi olarak medyada tahrik edilerek tüketim toplumunun baş aktörü haline getirilmektedir. Sefalet koşullarının hakim olduğu ailelerde toplumsal şiddet her geçen gün artmaktadır. Aile içi geçimsizlikte başlıca sebep yokluk koşulları ve toplumsal yozlaşmadır. Bunun baş sorumlusu da çarkı kuran yürüten sermaye sözcüleri AKP ve onun sözde muhalefeti olan düzen partileridir.
Koruma altındayken öldürülen birçok kadın kardeşimiz gibi Şefika Söylemez de yaşam hakkının peşinden gitti. Bizler Çanakkale Kadın Dayanışması kitle örgütleri sendikalar olarak kadının erkeğin insanın insanlık onuruna uygun şartlarda yaşaması için mücadeleye devam edeceğiz, mücadeleyi yükselteceğiz. Bu insanlık dışı cinayete tepkiler artarak devam edecektir. Bu basın açıklaması sonrasında 11.07.2014 tarihinde saat 18.30’da İskele Meydanı’nda Çanakkale Kadın Platformu tarafından basın açıklaması yapılacaktır.
Şefika Söylemez kardeşimizin ailesine sesleniyoruz. Yalnız değilsiniz. Öldürülen kadın kardeşlerimizin aileleriyle birlikte sizi de mücadele etmeye, Şefika için adalet istemeye çağırıyoruz. Son olarak Yaşanılabilir ekonomik standartlarda, güvenceli bir yaşam için, kadının özgürce kendini ifade edebildiği bağnaz yobaz anlayışların olmadığı bir toplum için YALANCI, HIRSIZ, NAMUSSUZ BİR İKTİDAR DEĞİL EMEKÇİLERİN SESİ OLAN BİR İKTİDAR İÇİN, KADIN ERKEK BİRLİK İŞ EKMEK ÖZGÜRLÜK DİYORUZ.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir