Ülkenin en yakıcı sorunlarından biri olan kadına yönelik şiddete karşı “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” kapsamında Çanakkale’den kadınlar kendilerine yönelik fiziksel, cinsel, psikolojik, ekonomik şiddete, kadın cinayetlerine dikkat çekmek ve şiddete karşı birlikte mücadele etmek üzere seslerini duyurmak amacıyla 25 Kasım Salı günü saat 17:30’da kordonda Golf Çay bahçesi önünde bir araya geliyor.

Çanakkale Kadın Platformu’ndan bir grup kadın yaptıkları yazılı açıklamada Türkiye’de her üç kadından birinin şiddete maruz kaldığını, yemeğin tuzu fazla, gömleğin yakası iyi temizlenmemiş, kocasından habersiz arkadaşına gitmiş, boşanmayı ya da ayrılmayı istiyor diye kadınlar öldürüldüğünü belirterek kadınlara karşı işlenen suçların gerektiği gibi cezalandırılmaması, yetkililerin sorumlu davranmaması, yasal boşluklar ve yaşamın her alanına sirayet etmiş ataerkil anlayış nedeniyle adeta yeni katliamların teşvik edildiğini ve kadına yönelik her türden şiddetin artarak devam ettiğini ifade etti.

Kadınlar yazılı açıklamalarında 2014’ün ilk 10 ayında 255 kadın öldürüldüğünü, yüzlerce kadına tecavüze edildiğini, binlercesinin tacize uğradığını vurgulayarak “Öte yandan iktidar, çalışma yaşamındaki düzenlemelerle kadın emeğini ucuz, güvencesiz ve kayıt dışı kılarak, kölelik koşullarında çalışmayı dayatıyor. Kadınları iş yerinde her türlü ayrımcılığa, baskıya, taciz, tecavüz ve şiddete terk ediyor. Taşeronlaştırma, esnek çalışma biçimleriyle işçi sağlığı ve işçi güvenliği hiçe sayılıyor. Kadınlar, Isparta Yalvaç’ta olduğu gibi, katliama dönen iş cinayetlerine kurban ediliyor. Bilimsellikten uzak, erkek egemen, bağnaz eğitim sistemiyle kadın değersizleştiriliyor. 4+4+4 sistemiyle kız çocukları eğitimin dışına itiliyor. LGBTİ bireylerin nefret cinayetleriyle yaşam hakları ellerinden alınıyor. Bu sistem ve siyasi iktidarı, kadına yalnızca “aile” çerçevesinde bir değer biçiyor. Kadının kaç çocuk yapacağına, nasıl doğuracağına karar vermeye kalkıyor; giyimini, gülüşünü, “iffetini” tartışarak toplumsal algılarla oynuyor. Kobanê’de, Şengal’de kız kardeşlerimiz kaçırılıyor, tecavüze uğruyor, katlediliyor. Savaştan en çok kadınlar ve çocuklar zarar görüyor.” ifadelerine yer verdi.

Kendilerine yönelen her türlü şiddete ve hak ihlaline karşı kadın olarak yan yana gelmenin, örgütlenerek mücadele etmenin önemine dikkat çeken kadınlar savaşa ve şiddete karşı tüm kadınları 25 Kasım Salı günü saat 17:30’da kordonda Golf Çay bahçesi önünde bir araya gelmeye, birlikte ses çıkarmaya çağırdı.

Çanakkale Kadın Platformundan bir grup kadın da video-eylem atölyesi oluşturarak Çanakkale’de kadına yönelik şiddetle ilgili kısa bir film hazırlarken, dantel lobisinden kadınlar da dantelleriyle 25 Kasım’da şiddete karşı sokaklarda olacaklarını söyledi.