Çanakkale’de ‘Korolar Festivali’ Düzenlenecek

30 Mart 2011

Çanakkale’de 27 Nisan – 1 Mayıs 2011 tarihleri arasında yurt içi ve yurt dışından 16 koronun katılacağı “Korolar Festivali” düzenlenecek.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Eğitim Fakültesi’nde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında bir konuşma yapan Çanakkale Vali Vekili Ali Partal, Çanakkale’nin tarihiyle, doğal güzellikleriyle ve kültürel varlıklarıyla dünyanın en güzel, zengin merkezlerinden birisi olduğunu söyledi. Bu güzellikleri mümkün olduğunca tanıtmaya ve paylaşmaya çalıştıklarını dile getiren Partal, “Çanakkale’mizde, birçok şehre göre kültürel aktivite yönünden iyiyiz. Ama istenilen seviyede değiliz. Bu nedenle şehrin tanıtımında festivallerin kesinlikle çok önemli bir yeri var. Valilik olarak Korolar Festivalini sonuna kadar destekleyeceğiz” diye konuştu.

ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner ise, bu tür festivallerin fedakarlık gerektiren işler olduğuna işaret etti. Kültürel faaliyetlerin en yakıştığı şehirlerin başında Çanakkale’nin geldiğini dile getiren Laçiner, Çanakkale’nin anlatacağı çok şey bulunduğunu bildirdi. Laçiner, insanların birbirlerini anlama ve kendini ifade etmede sanattan daha iyi bir yöntem bulunmadığını ifade ederek, “Korolar Festivalinin sanat dalları içinde özel bir yeri var. Demokrasiyi öğrenme ve yaşatma, yaşama anlamında da çok büyük özelliği bulunuyor. Çünkü demokrasi herkesin farklı olması değildir. Herkesin farklı olması, ama bir arada olabilmesidir. Farklılıkları bir arada yaşatabilme sanatıdır. Herhalde buna da en uygun düşen sanat kolu korolar, koro müziği olsa gerek. Birbirinden çok farklı sesleri sanki tek bir vücuttan çıkıyormuş gibi ortaya koyabilmek önemli. Çok farklı sesler var, ama bu bir kaos oluşturmuyor” dedi.

Çanakkale Belediye Başkan Vekili Belgin Akpınar ise, festivale belediye olarak gereken desteği vereceklerini kaydetti.
Festivalin Sanat Yönetmeni Öğretim Görevlisi Mete Gökçe de Çanakkale Korolar Festivalinin Türk koro müziğine yeni deneyimler, heyecanlar oluşturma ve ülkenin koro festivallerinin toplumsal ve sanatsal anlamda etkili olacak biçimde daha da artmasını teşvik etmesi için kurgulandığını söyledi. Gökçe, “Festival, Türkiye’de ilk kez kamu ve sivil kuruluşlarının destekleriyle “Kent festivali” kültüründe organize edildi. Bu Türkiye’de, bir kentin tümüyle ilk kez bir koro festivaline hazırlandığını gösteriyor. 27 Nisan-1 Mayıs 2011 tarihlerinde yurt içi ve yurt dışından 16 koronun katılımıyla gerçekleştirilecek olan korolar festivalinde 400 koristi Çanakkale’de ağırlayacağız” şeklinhde konuştu.

Festivalin tanıtım toplantısına Çanakkale Vali Vekili Ali Partal, ÇOMÜ Rektörü Prof. Dr. Sedat Laçiner, Belediye Başkan Vekili Belgin Akpınar, festival düzenleme kurulu üyeleri ve öğrenciler katıldı.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir