Çanakkale’de Kurban Bayramı Kutlamaları

Çanakkale’de Kurban Bayramı Kutlamaları
16 Kasım 2010

Kurban Bayramı bütün Türkiye ve İslam aleminde olduğu gibi Çanakkale’de de coşku içinde kutlanırken, kesilecek hayvanlardan ayrılmakta güçlük çeken çocuklar kurbanlara sarılarak gözyaşı döktü.

Kurban Bayramı sebebiyle sabah bayram namazının ardından kendi aralarında bayramlaşan vatandaşlar daha sonra mezarlıkları ziyaret edip kurbanlarını kesmeye başladı. Vatandaşların bir kısmı kurbanlarını kendilerine ait bahçelerde keserken, bir kısmı da belediye tarafından beton santralinin arka kesiminde özel olarak hazırlanan kesim yerini tercih etti. Çocuklar kesilecek kurbanlardan ayrılmakta güçlük çekerken, son kez hayvanlara sarılarak gözyaşı döktü. Kısa sürede kurbanlarını kestiren vatandaşlar ise hayvan fiyatlarının yüksekliğinden şikayet ettiler. Küçükbaş hayvan fiyatlarının 700 TL?den aşağıya inmediğini belirten vatandaşlar bu yıl kesilen kurban sayısının geçtiğimiz yıla göre daha az olduğunu söylediler.

BELEDİYE BAŞKANI KURBAN KESİM ALANINI DENETLEDİ

Öte yandan sabah saatlerinde kurban kesim alanına gelen Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan da çalışmaları yerinde denetledi. Kesim çalışmaları sırasında yaşanan bir aksaklığının olup olmadığını soran Başkan Gökhan, özellikle kesim yapanların bıçaklarının iyi bilenmemesine tepki gösterdi. Hayvanlara acı çektirmemelerini isteyen Başkan Gökhan bu konuda kesim yapanları uyardı. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan kesim alanında bir sorunun yaşanmadığını belirterek, ?Vatandaşlarımızın sorunsuz olarak dini vecibelerini yerine getirmeleri için yaptığımız kurban kesim alanında hijyenik bir ortamda kesim işlemleri devam ediyor. Kurbanlarını kestiren vatandaşlarımız etlerini alıp evlerine gidiyorlar. Ayrıca hayvanların atıkları da belediyemize ait traktör römorklarında toplanıp daha önce belirlenen bir yere gömülerek bertaraf ediliyorlar. Büyükbaş hayvanlar da mezbahada belirli sıra dahilinde kesiliyor? dedi.

Öte yandan kesim alanında derileri ise Türk Hava Kurumu görevlileri topladı. Kendi imkanları ile kurbanlıklarını kesmek isteyen bazı acemi kasaplar ise hastanelik oldu. Çanakkale Devlet Hastanesi acil servisine gelen acemi kasaplar, ilk tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Kurban Bayramı kapsamında vatandaşlar, kurban kesiminin ardından belediye sosyal tesislerinde kamu kurum ve kuruluşu yetkilileriyle bayramlaşma fırsatı buldu. Burada düzenlenen törene katılan üst düzey yetkililer daha sonra Hüseyin Özcan Çocuk Yuvası, Kız Yetiştirme Yurdu, Daniş Acar Huzurevi, İl Jandarma Komutanlığı, Bahattin ve Huriye Demircioğlu Devlet Hastanesi, Yarıaçık Cezaevi, Özel Anadolu Hastanesi ve İl Emniyet Müdürlüğü’nü ziyaret etti.

Kurban Bayramı?nda yakınları ile bayramlaşma fırsatı bulan vatandaşların yanı sıra aynı gün çalışanlar da vardı. Hastane, emniyet, itfaiye gibi kurumlarda çalışanlar işlerin aksamaması için görev başındaydılar. Öte yandan Çanakkale’de boğaz ve adalar hattında deniz ulaşımını sağlayan GESTAŞ A.Ş. ise Çanakkale-Eceabat, Gelibolu-Lapseki, Gökçeada-Kabatepe ve Geyikli-Bozcaada hattında sefer sayılarını artırdı. Yoğunluğa göre aralıksız olarak sefer yapılacağını belirten GESTAŞ yetkilileri, vatandaşların sıkıntı çekmemesi için her türlü önlemin alınacağını belirtti.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir