Çanakkale’de Kurban Satışları Başladı

Çanakkale’de Kurban Satışları Başladı
23 Kasım 2009

Çanakkale Belediyesi tarafından vatandaşların rahat bir ortamda kurbanlık hayvanlarını alıp kesimlerini yaptırabilmeleri için eski beton santrali alanında bulunan kurban satış ve kesim alanında gerekli düzenlemeler tamamlanırken, satıcılar da bölgeye gelmeye başladı.

Fiyatların geçtiğimiz yıla göre az miktarda arttığını belirten satıcılar küçükbaş hayvanların 400, büyükbaş hayvanların da 2 bin TL?den satılmaya başlandığını belirterek, ?Fiyatlar hayvanın ağırlığına göre değişebiliyor. Fiyatlar geçen yıla göre az miktarda artış gösterdi. Belediyenin kurduğu bu satış alanına hayvanlarımızı getirmeye başladık. Şuan birkaç tane satıcı var. Diğer satıcılar ise yarından itibaren buraya gelmeye başlayacaklar. En büyük temennimiz bir yıl boyunca emek vererek büyüttüğümüz hayvanlarımızı satmak? dedi.
Öte yandan Çanakkale Belediyesi?ne bağlı ekipler de kurban satış ve kesim alanında çalışmalarına devam ediyor. Belediye yetkilileri oluşturulan bu alan dışında kurbanlık hayvan satış işleminin yapılamayacağını belirterek, ?Belirlenen satış alanına menşe şahadetnamesi, veteriner sağlık raporu, pasaportu (büyükbaş hayvanlar için) bulunmayan hayvanlar kesinlilikle alınmayacak. Büyükbaş hayvanlar mezbahada, küçükbaş hayvanların ise Çanakkale Belediyesi?ne ait küçükbaş hayvan satış ve kesim alanında kesim işlemleri gerçekleştirilecek. İl Kurban Hizmetleri Komisyonu kararı ile meydan, park, cadde, sokak gibi halka açık ortak alanlarda kurbanlık hayvan satışı ve kesimi yapılması yasaklandı. Kesim için uygun yeri olanlar akar suyu, beton zemin, askı sistemi ve etrafının kapalı olduğu alanlarda ve kendi bahçelerinde kurbanlarını kesebilecekler. Kurban Hizmetleri Komisyonundan izin alan sitelerin ortak alanları, araç yıkama istasyonları, besi çiftlikleri ve büyük marketlerin diğer organizasyonlara da kesimlere müsaade edildi? dedi.

Bu arada Kurban Bayramı dolayısıyla kurban satış ve kesim alanına 26 Kasım 2009 tarihine kadar sabah saat 10.00?dan akşam 18.00?e kadar Öğretmen Evi Durağı?ndan belediye önü, stadyum, Balıkesir caddesi istikametinden ücretsiz seferler yapılmaya devam edecek.

İHA

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir