Çanakkale’de Memurdan Yüzde 3.5 Eylemi

23 Mayıs 2012

Çanakkale’de memurlar hükümetin yüzde 3.5’luk maaş zammını protesto etti. Seyyar satıcı arabalarıyla yürüyüp yoksulluğu simgeleyen memurlar, boş cüzdanlarını da yere atıp hükümetin 2012 yılı için önerdiği 3.5+4 zam oranını protesto etti.

Çanakkale’de Kamu-Sen ile Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu’nca düzenlenen, öğretmeninden, sağlıkçısına kadar çok sayıda memurun üyesi bulunduğu diğer sendikaların da destek verdiği maaş zammı eylemi Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşti. İlk olarak İnönü Caddesi boyunca sloganlar atıp yürüyen memurlar renkli görüntülere sahne oldu. Bazı öğretmenler, yoksulluğu simgelemek için üzerlerinde meslektaşlarının oturduğu seyyar arabaları sürerek yürüyüşe katıldı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki eylemde konuşan Kamu-Sen Çanakkale İl Temsilcisi Ülfettin Yalın hükümetin memura 2012 yılı için önerdiği 3.5+4 zam oranının yetersiz olduğunu söyledi.

Birleşik Kamu-İş İl Temsilcisi ve Eğitim-İş Sendikası Çanakkale Şube Başkanı Ahmet Bozdemir ise şöyle konuştu; “Hükümet, 2012 yılı için kamu emekçilerinin maaşlarına yüzde 3,5+4 zam önerisinde bulunarak, kamu çalışanları sendikalarını ciddiye almadığını bir kez daha ortaya koymuştur. Bu, kabul edilebilir bir teklif değildir. Yüzde 3,5+4’ün ortalama memur maaşında yapacağı artış 55-75 TL arasındadır. Yüzdelik artış oranında buçuklu artış yapan hükümet, kamu çalışanlarıyla adeta dalga geçmekte, kamu çalışanlarının emeklerini yok saymaktadır. Hükümeti, bir an önce bu yaklaşımdan vazgeçmeye çağırıyoruz.”

Hep bir ağızdan 10. Yıl Marşı’nı söyleyen memurlar, “AKP 3.5 Atıyor”, “Türkiye Sevdamız, Ekmek İçin Sevdamız”, “Ücretli Köle Olmayacağız”, Hükümet Zammını Al Başına Çal”, “Gün Gelecek Devran Dönecek AKP Halka Hesap Verecek”, “Vekillere zam çok memura yok”, Memuruz Haklıyız Kazanacağız” şeklinde sloganlar attı. Ayrıca memurların açtığı, “AKP 3.5 Atıyor”, “AKP Memuru Paketledi”, AKP’nin Dağı %3.5 (Fare) Doğurdu” pankartları dikkat çekti. Memurların zam eylemi halay çekerek sona erdi.

[Kaynak: canakkaleninrehberi.com]

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir