Çanakkale’de Müzik Kültürü Konuşuldu

22 Aralık 2015

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi tarafından düzenlenen Kültür-Sanat söyleşilerine konuk olan ÇOMÜ Öğretim Üyesi Doç. Dr. Alaattin Canbay, Çanakkale’nin müzik kültürünü çeşitli boyutlarıyla değerlendirdi.

Çanakkale Kent Konseyi toplantı salonunda gerçekleştirilen söyleşide; Çanakkale kentinin, tarihi ve coğrafi nedenlerin de beraberinde getirdiği zenginlikle, bölgede özel bir önemle değerlendirilebilecek bir müzik kültürüne sahip olduğu vurgusu yapıldı. Canbay, konu ile ilgili olarak il genelinde uzunca bir süre boyunca yaptığı müzik araştırması ve derleme çalışmalarından bilgiler verdi. Canbay şunları söyledi;

“Çanakkale zengin bir müzik kültürüne sahip. Farklı coğrafyalardan kente gelerek burada yeni bir zenginlik yaratan ve buradaki kültürle kaynaşan halk kendine ait bir müzik kültürü oluşturmuştur. Bu çalışmalara, 2014 yılında ÇOMÜ tarafından basılarak yayımlanan “Çanakkale Halk Ezgileri” kitabında ayrıntılı olarak yer verdim. “Çanakkale Halk Ezgileri” kitabında yer alan ve birçoğu ilk kez derlenerek notaya alınan yaklaşık yüz kadar ezginin, Çanakkale müzik kültürünün bir zenginliği olduğu ve bu kapsamda yapılacak çalışmalara araştırmacılar tarafından devam edilmesi gerekmektedir. ÇOMÜ, Çanakkale Belediyesi, Halk Eğitim merkezi, çeşitli dernek, cemiyet, kuruluş ve sivil girişimcilerin katkılarıyla gerçekleştirilen konser ve sanatsal aktiviteler, sürekli olarak sanatseverler tarafından takip ediliyor. Bu etkinliklerin daha da arttırılması, aynı zamanda etkinliklerden halkın yeteri kadar haberdar olması adına daha özel gayretlerin gösterilmesi gerekmektedir. Çoksesli müziğin tanıtılması, yaygınlaştırılması ve halkın bu anlamdaki gereksinimine cevap vermek amacıyla, sanatsever girişimcilerin öncülüğü ile Çanakkale’de yaşayan sanatçılar tarafından oluşturulan ve çalışmalarına başlayan “Çanakkale Oda Müziği Topluluğu”, “Çanakkale Yaylı Sazlar Dörtlüsü”, Çanakkale Trio”, ve “Sur Trio” müzik gruplarının, Çanakkale’nin çoksesli müzik yaşamına önemli katkılar getirecektir. Müzik topluluklarının provaları bir süredir devam ediyor. Ulusal ve uluslararası konserlere kısa sürede başlanacaktır.”

Yorumlar...

    Henüz yorum yok...

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir