Çanakkale’de Nefes Kesen Midye Operasyonu

30 Haziran 2012

Çanakkale’de İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı Su Ürünleri Kontrol Şubesi ekipleri düzenledikleri operasyonda bin 300 kilogram Akıvades midye ele geçirdi. Ele geçirilen midyeler GESTAŞ’a ait arabalı vapur iskelesinden denize dökülerek doğal ortamlarına bırakıldı.

Bu mevsimde avlanması yasak olan Akıvades midyelerinin Çanakkale üzerinden Yunanistan’a götürüldüğü ihbarını alan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne bağlı Su Ürünleri Kontrol Şubesi ekipleri daha önce plakaları belirlenen aracı gece geç saatlerde il merkezi girişinde durdurdu. Emniyet birimlerinin de hazır bulunduğu operasyonda İzmir yönünden Çanakkale’ye gelen araçta çuvallar içinde bin 300 kilogram Akıvades midye ele geçirildi. Bu aylarda avlanması yasak olan midyelerin ele geçirilmesinin ardından araçta bulunan şahıslar hakkında yasal işlem yapılırken, midyelere de el konuldu.

Midyeler denize dökülerek doğal ortamına bırakıldı
Öte yandan ele geçirilen midyeleri teslim alan Su Ürünleri Kontrol Şubesi ekipleri bin 300 kilogram canlıyı GESTAŞ’a ait şehir iskelesinden denize dökerek doğal ortamlarına bıraktı. Yetkililer İzmir civarında sahillerdeki kumdan çıkarılan Akıvades midyelerin Yunanistan’a götürülürken çeşitli yolların izlendiğini ifade ederek, “Bu midyeleri Yunanistan’a götürmek isteyenler İzmir’den Çanakkale’ye gelene kadar yakalanmamak için birkaç araç değiştiriyorlar. Ardından da Çanakkale veya Lapseki’den Eceabat ve Gelibolu’ya geçtikten sonra Enez’e ulaşıyorlar. Buradan teknelere aldıkları çuvalları denizin belirli bölümlerinde suyun içine atıp gidiyorlar. Bir süre sonra da Yunanistan’dan gelen teknelerdekiler bu çuvalları denizden alıp ülkelerine götürüyor. Yasadışı yollarla yapılan bu ticaretin önüne geçmek için denetimlerimiz aralıksız sürecek” dedi.

[Kaynak: Medya Hedef]

Yorumlar...
  • Figen
    01/07/2012 11:25

    Belediyenin gorevi değil zaten

  • derya şenez
    30/06/2012 17:55

    Çanakkale belediyesinin yapamadığını İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü?ne bağlı Su Ürünleri Kontrol Şubesi yapıyor,halkın sağlığını tehdit eden midye satışının bir an önce engellenmesi gerekiyor..

Sizin Yorumunuz...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir